PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej przygotowuje atlas architektury Gdańska

  • PAP/em    16 listopada 2015 - 12:49
Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej przygotowuje atlas architektury Gdańska

Atlas Gdańska ma służyć wszystkim zainteresowanym historią miasta (fot. pixabay)

Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej poinformowała, że w publikacji opisane zostaną wszystkie ciekawe i ważne dla architektury Gdańska obiekty znajdujące się w dzisiejszych granicach miasta, a powstałe od czasów średniowiecza po czasy współczesne.
Wyjaśniła, że w atlasie mają się znaleźć nie tylko budynki istniejące, ale też istotne dla Gdańska obiekty, które – w różnych okolicznościach zniknęły z mapy miasta. Przewiduje się, że na publikację złoży się około 700 haseł.

W przygotowaniu atlasu bierze udział kilkudziesięciu historyków sztuki i architektury. „Są to zarówno specjaliści z Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej zajmujący się daną tematyką od lat, jak i młodzi naukowcy, którzy świetnie poznali dany obiekt pisząc na jego temat np. pracę magisterską. Opis wielu obiektów zostanie oparty na aktualnych badaniach w archiwach i innych źródłach” – powiedział PAP dr hab. Tomasz Torbus – dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, który jest jednym z redaktorów atlasu.

Atlas dla gdańszczan i dla specjalistów

Dr Torbus wyjaśnił, że atlas ma być przeznaczony zarówno dla gdańszczan, którzy chcą powiększyć swoją wiedzę na temat obiektów ważnych dla miasta, w którym żyją, jak i dla specjalistów.

Każde z haseł, które znajdzie się w atlasie, ma zostać opatrzone współczesnymi zdjęciami obiektu oraz – w uzasadnionych przypadkach - dawnymi rycinami historycznymi dokumentującymi np. zmiany, jakie z biegiem czasu zaszły w danym obiekcie. „Myślimy też o dołączeniu współcześnie wykonanych planów – rzutów architektonicznych, wybranych obiektów” – powiedział PAP dr Torbus.

Druk w 2016 lub 2017 roku

W tworzeniu atlasu uczestniczy m.in. historyk sztuki i minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Ewy Kopacz, prof. Małgorzata Omilanowska. Jak powiedziała PAP Omilanowska, zajmuje się ona przygotowaniem informacji dotyczących gdańskiej architektury drugiej połowy XIX wieku.

Szymańska poinformowała PAP, że prace nad atlasem rozpoczęły się w 2012 r. Wyjaśniła, że od tego czasu sukcesywnie powstają opracowania dotyczące poszczególnych budowli. „Mamy nadzieję, że materiały uda się skompletować tak, by wydać atlas w końcu 2016 roku, a najpóźniej w roku następnym” – powiedziała PAP Szymańska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Sono, 2015-11-16 18:35:14

    Atlas jak atlas, nikt do niich nie dotrze, bez dokładnej mapy, z których korzystają gminy. Ruszył kampania informacyjna o dokładnych danych adresowych!