PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej otwiera bibliotekę

  • PAP/AT    10 stycznia 2018 - 08:57
Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej otwiera bibliotekę
Siedziba Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (fot.wikipedia.org/Jroepstorff)

W środę (10 stycznia) w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarta zostanie biblioteka związana tematycznie z profilem działalności placówki.
  • W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpocznie działalność biblioteka.
  • W jej zbiorach znajduje się obecnie ponad 20 tys. polskich i zagranicznych książek, czasopism, map itp. związanych tematycznie z profilem działalności placówki.
  • Zbiory będą służyły nie tylko pracownikom Muzeum. Z książek, w muzealnej czytelni, będą mogły korzystać także wszystkie inne zainteresowane osoby.

Biblioteka przyjmie pierwszych czytelników w środę po południu, przy okazji promocji kolejnej publikacji wydanej przez Muzeum II Wojny Światowej.

Jak poinformowała kierownik biblioteki, Patrycja Śliwińska, książnica gromadzi i będzie udostępniać publikacje dotyczące przyczyn wybuchu II wojny światowej, jej przebiegu oraz skutków konfliktu sięgających do 1989 r.

Śliwińska wyjaśniła, że obecnie na zbiór biblioteczny składa się ponad 20 tys. książek, czasopism, dokumentów audiowizualnych i elektronicznych, map i zbiorów specjalnych opublikowanych w blisko 30 językach. W zasobach tych znajdują się również wszystkie publikacje wydane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, czyli 50 tytułów.

Czytaj też: Otwarto Muzeum II Wojny Światowej

Kierownik wyjaśniła, że w księgozbiorze umieszczono pozycje opisujące zarówno powszechnie jak i słabo znane wydarzenia z okresu II wojny światowej. "Posiadamy także publikacje o bardzo wąskim zakresie tematycznym dla osób specjalizujących się w danej dziedzinie, dla naukowców czy osób zajmujących się historią hobbystycznie" - dodała.

Poinformowała, że w zasobach biblioteki znaleźć można również wspomnienia, dzienniki i pamiętniki dotyczące życia codziennego podczas okupacji. "Na uwagę zasługują również posiadane przez nas zbiory z zakresu konserwacji, restauracji czy bezpieczeństwa muzealiów, a także liczne materiały pomocne w pracy w dziale edukacji muzealnej, np. literatura piękna dla dzieci czy komiksy opisujące wydarzenia z czasów II wojny światowej" - mówiła Śliwińska.

Zbiory będą służyły nie tylko pracownikom Muzeum. Z książek, w muzealnej czytelni, będą mogły korzystać także wszystkie inne zainteresowane osoby. Z myślą o czytelnikach przygotowano 28 stanowisk, w tym cztery komputerowe. Biblioteka będzie czynna we wtorki, środy i czwartki.

Zaplanowanemu na środę po południu otwarciu biblioteki towarzyszyć będzie promocja książki Artura Jędrzejewskiego "Polsko, ile Ty mnie kosztowałaś…" - kolejnej publikacji wydanej przez Muzeum II Wojny Światowej. Pozycja ta poświęcona jest Stefanowi Ignaszakowi "Nordykowi" - oficerowi wywiadu Armii Krajowej, uczestnikowi powstania warszawskiego.

W otwartym w marcu ub.r. Muzeum II Wojny Światowej działa już także kino studyjne z widownią na 114 osób. Wyświetlane w nim są m.in. filmy fabularne i dokumentalne powstałe w okresie międzywojennym, obrazy historyczne oraz wojenne, a także ambitne współczesne dzieła kinematografii polskiej i zagranicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.