PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańsk. Opera Mozarta pod gołym niebem na Festiwalu Mozartiana

 • PAP/JL    24 sierpnia 2016 - 09:37
Gdańsk. Opera Mozarta pod gołym niebem na Festiwalu Mozartiana
Operę „La Finta Semplice” Mozarta można obejrzeć 25 sierpnia w ramach festiwalu Mozartiana w Gdańsku. Fot. Mozartiana.pl

Operę „La Finta Semplice” Mozarta będzie można obejrzeć 25 sierpnia w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w Gdańsku.
Spektakl z udziałem m.in. pięcioro śpiewaków z Włoch odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim.

Zdaniem twórcy festiwalu Mozartiana, szefa Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis w Gdańsku Jana Łukaszewskiego, wystawienie opery Mozarta będzie wyjątkowym wydarzeniem artystycznym. – Wszystko w tym spektaklu, począwszy od reżyserii po scenografię, przygotowane zostało specjalnie i ekskluzywnie na nasz festiwal. Na scenie zaprezentują się znakomici soliści – mówi Jan Łukaszewski.

Reżyserem przedstawienia jest Jitka Stokalska, a scenografię przygotował Mariusz Napierała.

„La Finta Semplice” (Udana naiwność), trzyaktową operę buffa, Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował w 1768 r. na zamówienie cesarza Józefa II. Geniusz z Salzburga miał wtedy 12 lat. Libretto napisał Marco Coltellini.

W wieczornym przedstawieniu wystąpi pięcioro włoskich artystów: Lorenzo Malagola Barbieri (Simone), Alesso Tosi (Polidoro), Valentina Coladonato (Giacinta), Sonia Peruzzo (Ninetta), Paola Leggeri (Rosina) oraz dwóch Polaków: Piotr Lempa (Cassandro) i Sylwester Smulczyński (Fracasso). Zagra Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, którą dyrygować będzie Włoch Massimiliano Caldi.

Lorenzo Malagola Barbieri (bas–baryton) poza ojczyzną śpiewa również na Tenerefie, gdzie w tamtejszej Opera Estudio de Tenerife zadebiutował w tytułowej roli w „Weselu Figara”.

Tenor Alesso Tosi jest zwycięzcą i finalistą wielu prestiżowych konkursów wokalnych. Od 2011 r. prowadzi kursy śpiewu barokowego w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie.

Valentina Coladonato (sopran) ukończyła studia z języków obcych i literatury, a także studia wokalne. Wielokrotnie śpiewała główne role w operach Monteverdiego, Scarlattiego, Vivaldiego czy Mozarta.

Sonia Peruzzo (sopran) zdobyła wiele nagród we włoskich i międzynarodowych konkursach wokalnych. Debiutowała rolą Adiny w „Napoju miłosnym” Dionizettiego w Teatro Comunale di Adria. W jej repertuarze znajduje się mnóstwo ról operowych, np. Rosiny w „Cyruliku sewilskim”, Noriny w „Don Pasquale” oraz Frasquity w „Carmen”.

Paola Leggeri była członkiem zespołu International Opera Ensemble Studio, projektu realizowanego przez Renatę Scotto przy rzymskiej Academia di Santa Cecilia. Jej repertuar stanowią utwory od baroku po muzykę współczesną.

Piotr Lempa (bas) jest absolwentem The Royal Academy of Music w Londynie, Cardiff International Academy of Voice oraz Gdańskiej Akademii Muzycznej. Oprócz występów w kraju koncertuje też w Austrii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA.

Sylwester Smulczyński (tenor) jako student zadebiutował w partii Hrabiego Almavivy w „Cyruliku Sewilskim” Gioachino Rossiniego, odbywając tournée po Europie z zespołem Teatru Muzycznego w Lublinie. Od 2006 r. jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej.

Urodzony w Mediolanie Massimiliano Caldi jest dyrygentem gościnnym Śląskiej Orkiestry Kameralnej w Katowicach, w latach 2006-2010 pełnił funkcję jej kierownika artystycznego. W latach 1998-2009 był także pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica.

Po operze „La Finta Semplice” w czwartek wieczorem przed fasadą południową Pałacu Opatów odbędzie się jeszcze pokaz fontanny, w której woda będzie „tańczyć” do muzyki Mozarta.

Dzień zakończy koncert „Mozart na jazzowo”, w którym wystąpi Kit Downes z zespołem z Wielkiej Brytanii. Założyciel grupy komponuje oraz gra na fortepianie, organach i innych instrumentach klawiszowych. Ukończył londyńską Royal Academy of Music, gdzie obecnie pracuje na stanowisku asystenta. W 2008 r. Downes zdobył BBC Jazz Award w kategorii „Najlepszy debiut”, a w 2010 r. był nominowany do Mercury Music Award (za najlepszy album w Wielkiej Brytanii).

Festiwal Mozartiana rozpoczął w niedzielę cykl trzech koncertów zatytułowanych „Mozart kameralnie” w Domu Uphahena, mieszczącym się w centrum zabytkowego Gdańska.

Finałowy koncert odbędzie się w sobotę 27 sierpnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.