PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: otwarto Muzeum II wojny światowej

  • PAP/MIW    23 marca 2017 - 12:12
Gdańsk: otwarto Muzeum II wojny światowej
Otwarto Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. (fot. twitter.com / mat. UM Gdańsk)

Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej jest zapisem emocji, pamięci tysięcy Polaków, jest dobrem ogólnonarodowym - mówił w Gdańsku podczas otwarcia placówki jej dyrektor prof. Paweł Machcewicz.
• Muzeum II wojny światowej jest największą placówką historyczną w Polsce, a także jednym z największych muzeów historycznych w Europie i na świecie.

• Zajmującą blisko pięć tysięcy metrów kwadratowych wystawa główna pokazuje genezę, przebieg oraz konsekwencje II wojny światowej zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi: Polaków.

• Głównymi gośćmi otwarcia Muzeum byli kombatanci, darczyńcy oraz szkolna młodzież.

- Wierzymy w to, że nasze muzeum, nasza wystawa stanie się tematem ogólnonarodowej debaty o polskiej historii, o polskiej świadomości historycznej, a dla cudzoziemców wielką lekcją polskiej historii. W naszym przekonaniu wystawa wprowadza polskie doświadczenie historyczne w sam środek europejskich i światowych opowieści o wojnie, o historii XX wieku. Uważamy, że to jest najlepszy sposób pokazywania cech szczególnych polskiej historii poprzez wpisywanie naszego doświadczenia historycznego w kontekst europejski i światowy - mówił w trakcie otwarcia Machcewicz.

Zaznaczył, że wyjątkowość muzeum polega też na tym, że "stara się ono przedstawić jak najpełniejszy obraz wojny".

Czytaj : Muzeum II Wojny zostanie połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Jak podkreślił, z pełnym rozmysłem postanowiono, że głównymi gośćmi czwartkowego otwarcia Muzeum są kombatanci, darczyńcy oraz szkolna młodzież. Wśród gości znaleźli się m.in. Joanna Muszkowska-Penson - 96-letnia lekarka, więźniarka Pawiaka i Ravensbruck, działaczka AK i "Solidarności", która podarowała muzeum m.in. korespondencję i dokumentację obozową oraz b. wicemarszałek Sejmu Olga Krzyżanowska, która przekazała Muzeum pamiątki po swoim ojcu - gen. Aleksandrze "Wilku" Krzyżanowskim.

Czytaj : Gliński: wystawa Muzeum II Wojny musi być zgodna z polską racją stanu

Ulokowana w podziemiu - 14 metrów poniżej poziomu gruntu - wystawa główna placówki pokazuje genezę, przebieg oraz konsekwencje II wojny światowej zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi: Polaków, ale też innych narodów. Na wystawie znalazło się około 2,5 tysiąca eksponatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.