PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk. Pokonkursowa wystawa ekslibrisu i małej formy graficznej

  • PAP/JL    6 września 2016 - 10:26
Gdańsk. Pokonkursowa wystawa ekslibrisu i małej formy graficznej
Prace nadesłane na 8. Gdański Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną złożą się na wystawę w Bibliotece Gdańskiej PAN. Fot. Mat. prasowe

Około 80 prac nadesłanych na 8. Gdański Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną złoży się na wystawę w Bibliotece Gdańskiej PAN.
W trakcie wernisażu organizatorzy przekażą placówce 2,5 tys. prac ze wszystkich dotychczasowych edycji imprezy. Ekspozycja w Bibliotece Gdańskiej PAN zostanie otwarta 6 września wieczorem, a czynna będzie do 28 października.

Do prezentacji wybranych zostało około 80 spośród prawie 600 prac nadesłanych na konkurs, w tym grafiki nagrodzone i wyróżnione. Na wystawie pokażemy w sumie prace 67 artystów: w przypadku większości z nich wybraliśmy pojedyncze grafiki, są jednak tacy artyści, przy których zdecydowaliśmy się wyeksponować dwie lub trzy prace ich autorstwa. Jarczewski przypomniał, że tematem 8. Gdańskiego Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną były „Sny gdańskiego Neptuna”, a wpłynęły na nią prace stworzone przez 260 autorów z całego świata, w tym Argentyny, Austrii, Białorusi, Chin, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Japonii, Litwy, Meksyku, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji i Ukrainy.

Prace oceniało jury pod przewodnictwem wybitnego belgijskiego twórcy ekslibrisów i emerytowanego pracownika Królewskiej Akademii Sztuki w Gandawie prof. Martina R. Baeyensa. Jury przyznało 6 nagród regulaminowych i 5 wyróżnień honorowych. Własne nagrody ufundowali też przedstawiciele podmiotów, które organizowały konkurs.

W kategorii technik tradycyjnych w konkursie nagrodzeni zostali: Jakub Jaszewski (Polska), Michał Rygielski (Polska) oraz Veselin Damyanov-Ves (Bułgaria), a wyróżnieni – Mauricio Schvarzman (Argentyna), Magdalena Radziszewska (Polska) i Petala Eftihia (Grecja). Z kolei w kategorii technik komputerowych zwyciężyli: Ozan Uyanik (Turcja), Eugeniusz Delekta (Polska) i Ovidiu Petca (Rumunia). Wyróżnienie otrzymali Paweł Delekta (Polska) oraz Kana Veradacha (Tajlandia).

W trakcie wernisażu organizatorzy konkursów przekażą Bibliotece Gdańskiej PAN około 2,5 tysiąca grafik, które artyści nadesłali na osiem dotychczasowych edycji imprezy.

– Zdecydowaliśmy się przekazać grafiki, bo w Bibliotece Gdańskiej PAN istnieje dział ekslibrisu. Wierzymy, że ta placówka zajmie się pracami jeszcze lepiej niż my: grafiki zostaną skatalogowane, zarchiwizowane i zabezpieczone, a także udostępnione za pośrednictwem strony internetowej biblioteki – mówi Paweł Jarczewski z Wyspy Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury, która jest jednym z organizatorów imprezy.

Gdańskie Międzynarodowe Konkursy na Ekslibris i Małą Formę Graficzną organizowane są wspólnie przez Wyspę Skarbów, stanowiącą oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, oraz Fundację Wspólnota Gdańska.Jak wyjaśniają organizatorzy, celem konkursów jest kontynuacja bardzo bogatej, wielowiekowej tradycji tworzenia ekslibrisów w Gdańsku oraz promocja Gdańska w Polsce i za granicą.

Pierwszy konkurs został rozstrzygnięty w 2007 roku, a kolejne odbywały się co roku. W ostatnim czasie organizatorzy postanowili jednak przygotowywać konkurs co dwa lata: kolejny odbędzie się w 2018 r.

Każda edycja imprezy przebiega pod innym hasłem, zawsze jednak związanym z Gdańskiem. Dotychczas tematami konkursu były: 200. rocznica urodzin Wincentego Pola (2007), „Gdańskie lwy” (2008), „Duch gdańskiej architektury” (2009), „Solidarność ludzi. Solidarność narodów” (2010), „Człowiek-Ziemia-Kosmos” (2011), „Sport” (2012), „Tajemnice chłodnego morza” (2014).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.