PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk poparł "Pakt dla Kultury"

  • PAP    17 marca 2011 - 20:06
Gdańsk poparł "Pakt dla Kultury"

Umowę o przystąpieniu Gdańska do projektu "Pakt dla Kultury", postulującego m.in. zwiększenie nakładów na kulturę do 1 proc. budżetu państwa, podpisał w czwartek prezydent miasta Paweł Adamowicz.
- Bardzo się cieszę z tej inicjatywy. Można powiedzieć, że wszystko zaczyna się od kultury. Poprzedza ona i ekonomię, i politykę. Gdańsk wydaje na kulturę ponad 4 procent swojego budżetu, to niemało - powiedział na konferencji prasowej Adamowicz.

Pakt to inicjatywa ruchu społecznego Obywatele Kultury, który zawiązał się podczas Kongresu Kultury Polskiej w 2009 r. Twórcy tego projektu proponują podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie państwa do co najmniej 1 proc. (obecnie jest to poniżej 0,5 proc.) oraz możliwość przekazywania 1 proc. z podatku CIT na cele edukacyjne i kulturę.

Do końca marca trwają konsultacje społeczne nad Paktem dla Kultury. Dokument ma być podpisany podczas pierwszego ogólnopolskiego kongresu Obywateli Kultury, który zaplanowany został w dniach 13-14 maja w Warszawie.

- Dostęp do kultury w Polsce jest coraz trudniejszy. Czytelnictwo książek jest w zapaści. Nie mamy wyjścia: jeśli za parę lat nie chcemy wpaść w regres cywilizacyjny, to już dziś musimy nowocześnie inwestować w edukację i kulturę - przekonywała na konferencji jedna z inicjatorek ruchu Obywatele Kultury, Beata Stasińska. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.