PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Powstaje nowe centrum kultury i integracji społecznej

  • aw/PAP    6 września 2017 - 17:19
Gdańsk: Powstaje nowe centrum kultury i integracji społecznej
Oliwa to dzielnica Gdańska, granicząca od północy z Sopotem (fot.commons.wikimedia.org)

Sala koncertowo-teatralna, pracownie warsztatowe, miejsce integracji społecznej oraz restauracja „Tu można marzyć” i hostel mają działać w Ratuszu Kultury w Gdańsku - Oliwie. Nowa placówka rozpoczyna działalność w najbliższy weekend.
• Natalia Filipionek-Rybińska z Fundacji Wspólnota Gdańska wyraziła przekonanie, że na trójmiejskiej mapie kultury Oliwski Ratusz Kultury będzie się wyróżniać głównie programem.

• W programie tym  mają się znaleźć zarówno muzyka klasyczna i jazzowa, jak i spektakle teatralne oraz szeroka oferta warsztatów dla dzieci i dorosłych.

Nie ma wątpliwości, że w Gdańsku, w Trójmieście, jest zapotrzebowanie na jeszcze jedną placówkę kultury.

"Poszczególne instytucje kultury są nastawione na różnych odbiorców (…) i każda z nich ma określony krąg zainteresowanych" - argumentowała. "Różne instytucje teatralne i parateatralne przez cały rok będą mogły znaleźć w Ratuszu dla siebie miejsce" - wyjaśniła. "Scena teatralna oraz muzyki jazzowej i klasycznej będą miały swoje stałe dni w tygodniu" - dodała.

Do końca roku w Oliwskim Ratuszu Kultury ma zacząć działać restauracja "Tu można marzyć", która ma pełnić też funkcję czytelni, księgarni i sklepu ze sztuką. W najbliższych miesiącach mają się też rozpocząć warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych. W ramach Oliwskiej Akademii Sztuki mają się odbywać wykłady i warsztaty z literatury, sztuk plastycznych, robót ręcznych, mody i urody, przyrody, filmu, teatru, nowych technologii oraz oliwistyki. Ma działać galeria rzeźby. Do końca roku powinna rozpocząć działalność sala filmowa.

Do rady programowej ratusza należą znani animatorzy trójmiejskiej kultury: Barbara Żurowska - Sutt (muzyka klasyczna), Krystyna Stańko (jazz), Magdalena Olszewska i Piotr Wyszomirski (teatr).

Oliwski Ratusz Kultury znajduje się w zrewitalizowanej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25. Został stworzony i będzie prowadzony przez Fundację Wspólnota Gdańska, organizację pozarządową działającą w Trójmieście od 2007 roku.

Podczas inauguracji działalności sceny w ratuszu zaśpiewa m.in. Dorota Miśkiewicz, Dorota Lulka oraz tenorzy: Marcin Pomykała, Łukasz Wroński, Witalij Wydra. Wystąpi też Walny Teatr z Warszawy z niecodzienną interpretacją "Hamleta", a Teatr Korkoro zaprezentuje współczesną wersję "Romea i Julii". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wydarzenia inaugurujące działalność sceny potrwają od piątku (8 września) do niedzieli. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.