PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk. Rusza Festiwal Dźwięki Północy

  • PAP/JL    12 lipca 2016 - 08:07
Gdańsk. Rusza Festiwal Dźwięki Północy
Festiwal Dźwięki Północy w Gdańsku to jeden z najstarszych festiwali folkowych w Polsce.Fot. Mat. prasowe

Dziewięciu folkowych wykonawców z Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Ukrainy, USA i Polski wystąpi na rozpoczynającym się 13 lipca w Gdańsku Festiwalu Dźwięki Północy.
Festiwal Dźwięki Północy w Gdańsku to jeden z najstarszych festiwali folkowych w Polsce. To 33. edycja tej imprezy, której początki sięgają lat 70.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie akordeonista Kimmo Pohjonen z Finlandii.

W Gdańsku Pohjonen zaprezentuje materiał ze swojego najnowszego, wydanego w 2015 r., albumu „Sensitive Skin” nagranego z udziałem dwóch córek: Inki i Saany.

W trakcie festiwalu wystąpi także kwartet folkowo-rockowy Valkyrien Allstars z Norwegii. Muzycy akompaniują na tradycyjnych norweskich skrzypcach Hardanger do śpiewu głównej wokalistki. Założony w 2002 r. zespół wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Grupa wydała do tej pory cztery albumy.

Podczas Dźwięków Północy przed polską publicznością zadebiutuje również Aallotar. To duet stworzony przez amerykańską skrzypaczkę pochodzenia fińskiego Sarę Pajunen i fińską akordeonistkę Teija Niku. Ich rodziny mieszkały kiedyś niedaleko siebie na zachodzie Finlandii. Debiutancki krążek duetu „In Transit” ukazał się w 2014 r.

Kolejnym festiwalowym wykonawcą będzie Basco (Dania/Szwecja), który jest pierwszym ludowym zespołem smyczkowym nominowanym do prestiżowej nagrody Nordic Music Prize w 2014 r.

Do Gdańska zaproszono ponadto norweskie trio Vassvik. Założył je Torgeir Vassvik, artysta pochodzący z regionu Gamvik, położonego na samej północy Laponii. Muzyk wykorzystuje w swojej twórczości joik – tradycyjny, szamański styl wokalny miejscowego ludu Saamów. Gra on też na gitarze oraz bębnie obręczowym. Grupę Vassvik tworzą również wiolonczelista i skrzypek.

Podczas Festiwalu Dźwięki Północy wystąpi też Helene Blum&Harald Haugaard Band z Danii. Harald Haugaard uchodzi za wirtuoza skrzypiec, jego oryginalne kompozycje o współczesnym charakterze są głęboko zakorzenione w muzycznej tradycji tego kraju. Artysta jest 12-krotnym laureatem Duńskich Nagród Muzycznych. Helene Blum zachwyca zaś słuchaczy ekspresyjnym, krystalicznym głosem. Pozostali członkowie zespołu to kontrabasista, gitarzysta i perkusista.

W festiwalu wystąpią również rodzime formacje: Kapela Maliszów, Vołosi oraz polsko-ukraińska grupa Dagadana.

Koncerty odbywać się będą w Centrum św. Jana, zlokalizowanym w XIV-wiecznym kościele św. Jana.

Wśród imprez towarzyszących Festiwalowi Dźwięki Północy, który potrwa do 26 lipca, będą m.in. warsztaty śpiewu i tańca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.