PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk. Rusza festiwal muzyki organowej w Oliwie

  • PAP/JL    4 lipca 2016 - 09:04
Gdańsk. Rusza festiwal muzyki organowej w Oliwie

W Gdańsku-Oliwie rusza 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Fot. Pixabay.com

Kilkanaście koncertów złoży się na 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, który rozpoczyna się 5 lipca w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku.
Wystąpi kilkunastu artystów zarówno doświadczonych, jak i młodych muzyków. Wśród tych pierwszych znajdą się m.in. Ludger Lohmann (Niemcy), Douglas Lawrence (Australia), Rubin Abdullin (Rosja) i Andrzej Chorosiński (Polska), a tych drugich reprezentować będą Giampaolo Di Rosa (Włochy), Christian Bischof (Niemcy), Ernst Wally (Austria) i Karolina Judelyte (Litwa).

Pierwszy koncert, zaplanowany na 5 lipca, będzie miał szczególny charakter. W przeciwieństwie do wszystkich innych festiwalowych występów, które będą koncertami solowymi, organiście, w którego rolę wcieli się Roman Perucki, towarzyszyć będzie Łukasz Długosz (flet) i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą niemieckiego dyrygenta Arno Hartmanna.

Podczas tego koncertu pierwszy raz po 142 latach zostanie wykonane dzieło Gabriela Faure „Symphonie en fa op. 20 pour orgue et Ordes”. Tego wieczoru odbędzie się także światowa premiera kompozycji niemieckiego muzyka Enjotta Schneidera.

Organizatorami festiwalu, który jest jedną z najstarszych tego imprez w Europie, są Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”.

Koncerty odbywać się będą we wtorki i piątki o godz. 20, począwszy od 5 lipca, a skończywszy na 23 sierpnia. W sumie zaplanowano 15 występów artystów z Polski, Niemiec, Austrii, Włochy, Litwy, Australii, Norwegii, Francji i Rosji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.