PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: W Muzeum II Wojny Światowej wystawa poświęcona pracy przymusowej

  • PAP/AT    20 listopada 2017 - 09:22
Gdańsk: W Muzeum II Wojny Światowej wystawa poświęcona pracy przymusowej
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (fot.wikipedia.org/Jroepstorff)

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie otwarta w czwartek (23 listopada) wystawa poświęcona przymusowej i niewolniczej pracy Polaków na rzecz III Rzeszy w latach 1939-1945.
• W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie wystawa poświęcona przymusowej i niewolniczej pracy Polaków na rzecz III Rzeszy.

• Ekspozycję przygotowała Fundacja Polsko–Niemieckie Pojednanie.

• Za motto wystawy posłużyły słowa wyryte na pomniku przypominającym o losach dzieci i młodzieży - więźniów obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi "Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć".

Na wystawę złoży się kilkadziesiąt plansz, które opowiadają o pracy przymusowej za pomocą informacji tekstowych oraz fotokopii różnego rodzaju oficjalnych dokumentów, w tym zarządzeń i odezw władz okupacyjnych.

Całość uzupełnia bogaty zbiór zdjęć prezentujących różne aspekty pracy przymusowej oraz prywatnych dokumentów, w tym listów pokazujących m.in. piętno, jakie przymusowa i niewolnicza praca odcisnęła na losach konkretnych osób czy rodzin.

Pierwsze z plansz składających się na ekspozycję nakreślają tło historyczne - pokazują m.in. ogólną sytuację Polaków na terenach okupowanych przez Niemców oraz tych wcielonych do III Rzeszy. Autorzy przypominają, że już kilka dni po zajęciu polskich ziem w 1939 r. Niemcy utworzyli urzędy pracy, do których mieli się zgłaszać Polacy, a - z powodu niewielkiego odzewu, wydano specjalne zarządzenia wprowadzające przymus pracy obowiązujący początkowo osoby w wieku 18-60 lat, a z czasem rozszerzany także na młodsze i starsze osoby.

Polaków, którzy nie podporządkowali się narzuconemu prawu spotykały represje od nieprzyznania kartek żywnościowych, przez deportacje, pozbawienie majątku, wywózkę - na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych, po karę śmierci.

Jak przypominają autorzy wystawy, w czasie II wojny światowej do III Rzeszy zostało wywiezionych 2,8 mln polskich robotników przymusowych, z których większość (około 60 proc.) została zatrudniona w rolnictwie, a pozostali - w przemyśle. Czas pracy wynosił dla nich początkowo 10 godzin, ale od 1944 r. wydłużył się do 12 godzin. Robotnicy przymusowi objęci byli też licznymi restrykcjami, w tym ograniczeniem kontaktów z lokalną ludnością, a także z własnymi rodzinami.

Ekspozycja, która nosi tytuł "Zachować pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz III Rzeszy w latach 1939-1945" została przygotowana przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie. W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wystawa prezentowana będzie do końca grudnia br.

Jak poinformował rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski, do stworzenia ekspozycji posłużyły archiwalia zgromadzone przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz materiały pochodzące od polskich i zagranicznych partnerów. Kuratorem ekspozycji z ramienia Fundacji był Jakub Deka.

"Za motto wystawy posłużyły słowa wyryte na pomniku przypominającym o losach dzieci i młodzieży - więźniów obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi - +Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć+" - wyjaśnił Masłowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.