PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk walczy z deszczem. Czy miasta są przygotowane na walkę z powodziami?

  • MN    27 lipca 2017 - 14:04
Gdańsk walczy z deszczem. Czy miasta są przygotowane na walkę z powodziami?
Służby miejskie i mieszkańcy walczą ze skutkami ulewnych deszczy w Gdańsku. (fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)

Sztab kryzysowy w Gdańsku od środy (26 lipca) walczy ze skutkami ulewnych deszczy. Miejscami sytuacja jest krytyczna.
• Sytuacja w Gdańsku w związku z opadami deszczu jest kryzysowa. Przelewają się zbiorniki wodne, część ulic jest nieprzejezdna.

• Podobne podtopienia w Gdańsku miały miejsce równo rok temu. W tym roku ulewne deszcze sparaliżowały także Białystok i Gorzów Wielkopolski.

• Tego typu sytuacjom mają w przyszłości zapobiec plany adaptacji do zmian klimatu, które miasta opracowują w ramach programu Ministerstwa Środowiska.

Meteorolodzy wydali ostrzeżenie 3 stopnia dla województwa pomorskiego. Najgorzej jest w Gdańsku, gdzie intensywne opady deszczu zalały części ulic i doprowadziły do wylania Potoku Oruńskiego. Część innych ulic została zamknięta.

W południe magistrat poinformował, że zbiornik Zabornia zaczął się przelewać. Nadmiar wody zaczął spływać ulicą. Woda przy zbiorniku ma stan krytyczny.

- Z uwagi na krytyczną sytuację opóźniam wyjazd na urlop rodzinny. Rano z wiceprezydentem Grzelakiem byliśmy na ul. Słowackiego, Zbiornikach Srebrniki i Nowiec i Górne Młyny. Za chwilę rozpoczynamy naradę Zespołu Zarządzania Kryzysowego – poinformował na Facebooku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Urząd miasta podkreśla, że wszystkie służby miejskie są postawione w stan gotowości i działają w miejscach, gdzie lokalnie występują utrudnienia w ruchu lub podtopienia. Miasto na bieżąco monitoruje stan zbiorników i wysokość opadów w danej dzielnicy oraz stan spływu wód.

Pechowy lipiec dla Gdańska

Krytyczna sytuacja związana z opadami to żadna nowość w Gdańsku. Miasto zmagało się z identycznymi problemami równo rok temu podczas ulewnych deszczy. Aby zapobiec podobnym sytuacjom na przyszłość, magistrat postanowił zaprosić do rozmów reprezentatywną grupę mieszkańców podczas panelu obywatelskiego, który odbył się na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku.

Władze Gdańska chciały poznać rekomendacje dotyczące przygotowania miasta na wystąpienie ulewnych deszczów. Po lipcowej ulewie pojawiły się bowiem wątpliwości, czy obecny sposób projektowania zbiorników retencyjnych w Gdańsku jest odpowiedni. Na ten temat dyskutowano podczas ostatniego spotkania. Wcześniejsze panele były poświęcone możliwościom poprawy zatrzymywania wody deszczowej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz zakresu pomocy dla mieszkańców Gdańska po wystąpieniu ulewnego opadu deszczu.

Po zakończeniu paneli władze miasta zadeklarowały, że będą wcielać wypracowane z mieszkańcami rekomendacje w życie. Ale jak widać – niezależnie od tego, jakie działania zostały podjęte – problem nie został rozwiązany.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.