PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Wielki remont Bazyliki Mariackiej

  • pt    17 marca 2017 - 09:29
Gdańsk: Wielki remont Bazyliki Mariackiej
Remont wsparty jest pieniędzmi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (fot. pomorskie.pl)

Rozpoczyna się długo wyczekiwany remont zabytkowej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. To największa ceglana świątynia w Europie, jej wnętrze może pomieścić około 20 tys. osób, długość budowli wynosi ponad 105 metrów.
• Kościół jest wizytówką nie tylko miasta, ale i całego regionu.

• Niestety obecny stan techniczny świątyni wymaga pilnej interwencji.

• Będą to pierwsze tak duże prace od czasów powojennej odbudowy kościoła.

W pierwszej kolejności konserwacja i renowacja obejmie dachy, elewację i okna świątyni. Przewiduje się wzmocnienie konstrukcji dachowej i całkowitą wymianę jej poszycia. Odnowione zostaną zwieńczenia ścian szczytowych, kamienne portale, okna witrażowe oraz kościelne wieżyczki.

Prace budowlane prowadzone będą przez firmy z Łodzi i Malborka. Podpisane z nimi umowy przewidują realizację tego etapu prac w ciągu 18 miesięcy.

Na tym nie kończą się plany parafii. W kolejnych latach ma się rozpocząć m.in. renowacja pomieszczeń dawnej kotłowni i jej adaptacja na salę multimedialną. Powstanie w ten sposób nowoczesne centrum edukacyjno-wystawiennicze.

Ponadto projekt zakłada wyposażenie świątyni w systemy bezpieczeństwa, oznakowanie poszczególnych kaplic oraz konserwację słynnego zegara astronomicznego.

Remont wsparty jest pieniędzmi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Ogólna wartość inwestycji to prawie 20 mln zł, z czego aż 12 mln przewiduje dofinansowanie unijne.

Wsparcie „Pokoleń dla Bazyliki"

Jedną z form finansowego wsparcia renowacji świątyni jest też akcja „Pokolenia dla Bazyliki".

- Każdy, kto wpłaci datek, otrzymuje gwiazdę, którą umieszczamy na sklepieniu świątyni – mówi ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej. - Liczymy, że wspólna troska o Bazylikę, tak jak było to przez wieki, tak i dziś, spotka się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony wszystkich, którzy chcą, by Bazylika piękniała.

Bazylika Mariacka (kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) to historyczna fara Głównego Miasta w Gdańsku, zwana jest często „koroną Gdańska", bo jej charakterystyczna sylwetka, którą tworzą potężne mury, masywna wieża dzwonna i smukłe narożne wieżyczki, wznosi się wysoko ponad panoramę miasta. Prace przy jej budowie rozpoczęły się w 1343 r. i trwały z przerwami blisko 160 lat.

Bazylika Mariacka należy do grona najbardziej znanych gdańskich zabytków. Rocznie przybywa do niej około 850 tys. turystów, którzy chcą zobaczyć największa ceglaną świątynię w Europie. Jej wnętrze może pomieścić około 20 tys. osób, długość budowli wynosi ponad 105 metrów, a szerokość (w transepcie) 66 metrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.