PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Wprowadzono pierwsze zmiany na wystawie Muzeum II Wojny Światowej

  • PAP/JS    29 września 2017 - 18:44
Gdańsk: Wprowadzono pierwsze zmiany na wystawie Muzeum II Wojny Światowej
Chęć wprowadzenia zmian w ekspozycji zapowiedział niedługo po powołaniu przez resort na nowego dyrektora placówki Karol Nawrocki (fot.Wikimedia Commons/ Rudolf H. Boettcher)

Na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dokonano pierwszej z całej serii planowanych zmian. Wcześniej autorzy ekspozycji zapowiadali pozwy sądowe w przypadku wprowadzenia w niej nieuzgodnionych z nimi modyfikacji.
• Wystawa główna MIIWŚ została udostępniona dla zwiedzających w marcu br. Jej autorami byli czterej pracownicy placówki, w tym trzej byli już szefowie Muzeum.

• Rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej wyjaśnił, że na wystawie głównej można spodziewać się jeszcze "wielu innych zmian". 

• Wyeksponowane zostaną także informacje dotyczące odznaczeń Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

• Masłowski poinformował, że do końca grudnia w części wystawy opowiadającej o totalitaryzmie sowieckim mają pojawić się informacje o "operacji antypolskiej NKWD".

Rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) Aleksander Masłowski poinformował, że wprowadzona zmiana dotyczy jednego ze stanowisk multimedialnych w strefie opowiadającej o Wolnym Mieście Gdańsku. Rzecznik wyjaśnił, że do dwóch zakładek traktujących o prześladowaniu Żydów, dodane zostały cztery kolejne zakładki opowiadające o prześladowaniu Polonii.

"Z bliżej nieznanych nam względów ta opowieść nie uwzględniała informacji o prześladowaniach ludności polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, choć prześladowania dotykały Polonii częściej niż ludności żydowskiej, a od pewnego momentu, kiedy to Żydzi w znakomitej większości wyjechali z Gdańska, prześladowania te skupiły się tylko na ludności polskiej" - powiedział Masłowski.

Wyjaśnił, że na wystawie głównej można spodziewać się jeszcze "wielu innych zmian". Pierwszą ich część, zaplanowano wprowadzić na ekspozycji do końca roku. Pojawiać się one mają sukcesywnie.

Masłowski poinformował, że do końca grudnia w części wystawy opowiadającej o totalitaryzmie sowieckim mają pojawić się informacje o "operacji antypolskiej NKWD". "To uzupełnienie ma na celu uświadomienie zwiedzającym, że sowiecki terror wobec Polaków nie zaczął się bynajmniej 17 września 1939 roku, ale znacznie wcześniej" - powiedział Masłowski.

Poinformował, że w planach jest też rozbudowanie opowieści o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. "Dziś potraktowany jest on w sposób absolutnie niesatysfakcjonujący zarówno dla Muzeum, jak i dla licznych zwiedzających, którzy sygnalizują nam potrzebę zmian" - powiedział Masłowski wyjaśniając, że "dziś cała opowieść o rotmistrzu Pileckim znajduje się w części jednego ze stanowisk poświęconych obozom koncentracyjnym".

"Pilecki działał także przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, w okresie międzywojennym, w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Sprowadzenie narracji o nim do opowieści o tworzeniu przez niego konspiracji w niemieckich obozach koncentracyjnych to jest stanowczo za mało. Dlatego będziemy tą opowieść rozbudowywać" - powiedział Masłowski.

Wyeksponowane zostaną także informacje dotyczące odznaczeń Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. "Ta informacja jest dziś na wystawie wręcz schowana. Zamierzamy doprowadzić do tego, żeby informacja mówiąca o tym, że to właśnie Polacy są najliczniejszą grupą narodową wśród tych, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów w czasie II wojny światowej, pojawiła się na wystawie w skali odpowiedniej dla znaczenia tego faktu w historii Polski" - powiedział PAP Masłowski.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.