PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk wybuduje za 22 mln zł podziemne planetarium

  • PAP/AH    10 grudnia 2017 - 11:51
Gdańsk wybuduje za 22 mln zł podziemne planetarium
Centrum Hewelianum działa od listopada 2008 r. i jest jednostką budżetową Gminy Miasta Gdańska. Fot. mat. pras.

Gdańsk będzie miał swoje planetarium, W połowie przyszłego roku ruszy budowa nietypowego, bo podziemnego budynku, w którym mieścić się będzie pierwszego tego typu miejsce w Gdańsku. Znajdzie się ono w zlokalizowanym w centrum miasta, służącym promocji nauki, Centrum Hewelianum.
• Budynek kryjący planetarium zostanie wkomponowany w istniejący nasyp ziemny, stanowiący niegdyś część systemu gdańskich fortyfikacji.

• Prace budowlane przy planetarium mają rozpocząć się w połowie przyszłego roku, a zakończyć - w 2020 r.

• Wartość prac przy inwestycji wyceniono w sumie na 22 mln zł: ok. 7 mln zł - jako wkład własny - dołoży do inwestycji miasto Gdańsk.

Po zbudowaniu obiektu zostanie on przykryty od góry warstwą trawiastej darni, która - z jednej strony pełnić będzie rolę zielonego dachu, a z drugiej sprawi, że z zewnątrz zachowana zostanie dotychczasowa forma ziemnego umocnienia.

Przy okazji inwestycji przy jednej ze ścian ziemnego wału odtworzony zostanie odcinek historycznego ceglanego muru - tzw. muru Carnota. Ceglana ściana będzie jednocześnie stanowić front obiektu planetarium.

Na budowę planetarium Centrum Hewelianum pozyskało w październiku br. dofinansowanie w wysokości 15 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z puli środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko mającej służyć "Ochronie dziedzictwa kulturowego i rozwojowi zasobów kultury". Wartość prac przy inwestycji wyceniono w sumie na 22 mln zł: ok. 7 mln zł - jako wkład własny - dołoży do inwestycji miasto Gdańsk.

Prace budowlane przy planetarium mają rozpocząć się w połowie przyszłego roku, a zakończyć - w 2020 r.

Jak poinformowała Joanna Bieganowska z Działu Marketingu i Komunikacji Centrum Hewelianum, sercem planetarium będzie sala sferyczna z ekranem projekcyjnym o średnicy 10 metrów.

- Znajdą się w niej 74 miejsca, w tym również przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - wyjaśniła Bieganowska.

Dodała, że dodatkowo w obiekcie znajdą się też sale warsztatowo-edukacyjne oraz przestrzeń wystawiennicza, w której eksponowane będą treści nawiązujące do dorobku gdańskiego astronoma - Jana Heweliusza. Poinformowała, że planetarium nosić będzie łacińską nazwę "Stellaeburgum" czyli "Gwiezdny Gród". Tak właśnie Heweliusz nazwał swoje obserwatorium, które w XVII w. funkcjonowało na dachach trzech połączonych ze sobą budynków przy ulicy Korzennej w Gdańsku.

- Sala sferyczna będzie wyposażona w najnowsze technologie multimedialne. Koncepcja merytoryczna pokazów i filmów wyświetlanych w tej sali jest w przygotowaniu - wyjaśniła Bieganowska dodając, że w sali tej - poza projekcjami astronomicznymi, odbywać się będą także pokazy, projekcje multimedialne, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Centrum Hewelianum działa od listopada 2008 r. i jest jednostką budżetową Gminy Miasta Gdańska. Położone jest na Grodzisku, na tyłach głównego dworca kolejowego i autobusowego. Na tym, liczącym 27 hektarów pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów - schronów, kaponier, składnic amunicji itp., powstałych głównie w XIX wieku i służących niegdyś obronie miasta, a dziś zagospodarowywanych z myślą o promocji nauki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.