PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Wystawa zdjęć holenderskich fotografów

  • PAP/JL    20 kwietnia 2016 - 08:01
Gdańsk: Wystawa zdjęć holenderskich fotografów

Muzeum Narodowe w Gdańsku pokaże zdjęcia holenderskich fotografów pokazujące rzeczywistość w krajach danego bloku wschodniego. Fot. Pixabay.com

Około 90 zdjęć holenderskich fotografów, ukazujących rzeczywistość w kilku krajach dawnego bloku sowieckiego od końca lat 70. do upadku systemu komunistycznego w Europie pokaże Muzeum Narodowe w Gdańsku.
Ekspozycja „The Other Side/Po drugiej stronie. 12 holenderskich fotografów za żelazną kurtyną 1979–1989” zostanie otwarta 21 kwietnia.

Zdjęcia w Gdańskiej Galerii Fotografii w Zielonej Bramie, stanowiącej oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku mają charakter dokumentalny.

Holenderscy artyści byli świadkami tak ważnych momentów historycznych jak powstanie w 1980 roku w Gdańsku Solidarności, upadku muru berlińskiego i rewolucji rumuńskiej w 1989 r.

Obok bohaterów znaczących wydarzeń m.in. Helmuta Kohla, Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego na fotografiach zobaczymy zwyczajnych ludzi, pracujących i odpoczywających, handlarzy i wczasowiczów pośród architektury minionego systemu. Całość stanowi odkrywczy i wieloaspektowy krajobraz bloku wschodniego w czasie ostatniej dekady transformacji.

Fotografie zostały wykonane m.in. w Albanii, NRD, Rumunii, na Litwie, Ukrainie i Węgrzech; ok. 20 zdjęć zostało zrobionych w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.