PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdański IKM proponuje cykl spacerów szlakiem historycznych ulic

  • PAP/JS    9 października 2016 - 11:17
Gdański IKM proponuje cykl spacerów szlakiem historycznych ulic
Spacery odbywają się raz w miesiącu (fot. JS/PTWP)

• Cykl spacerów, w czasie których można poznać tajemnice gdańskich historycznych ulic, przygotował Instytut Kultury Miejskiej.
• Realizowana w ramach projektu "Gdańskie miniatury" seria edukacyjnych przechadzek ma formę gier terenowych i potrwa do czerwca przyszłego roku.
• Cykl "Gdańskie miniatury" wspierany jest finansowo przez samorząd oraz ministerstwo kultury.
Spacery odbywają się raz w miesiącu. Ich scenariusze z proponowaną trasą i zestawem historycznych informacji publikowane są sukcesywnie na stronie internetowej projektu gdanskieminiatury.ikm.gda.pl.

Przechadzki można zorganizować samodzielnie w dogodnym dla siebie terminie albo wziąć udział w spacerze z przewodnikiem.

Propozycja pierwszego spaceru poświęconego ulicom pojawiła się na stronie we wrześniu, wtedy też odbył się pierwszy spacer z przewodnikiem. Ostatni spacer będzie miał miejsce w czerwcu przyszłego roku, wówczas też na stronie zostanie opublikowany ostatni ze scenariuszy.

Każdy z proponowanych w danym miesiącu spacerów jest poświęcony ulicom zlokalizowanym w innej historycznej dzielnicy Gdańska. Spacer zaproponowany we wrześniu wiódł szlakiem ulic położonych na terenie najstarszych dzielnic miasta - Zamczyska i Osieka. Październikowy poprowadzi uczestników ulicami położonymi na Głównym Mieście, a kolejne pozwolą poznać wybrane uliczki Starego Miasta, Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia.

Czytaj też: Gdańsk ma wsparcie pary prezydenckiej. Harcerze przyjadą do Polski?

"Na wiosnę zabierzemy uczestników do Wrzeszcza, Nowego Portu oraz Oliwy" - powiedziała Anna Urbańczyk z IKM odpowiedzialna za koordynację projektu "Gdańskie Miniatury".

Spacery z przewodnikami są adresowane do dwóch grup: wybranego powszedniego dnia danego miesiąca na przechadzkę zapraszani są uczniowie czwartych i piątych klas szkół podstawowych, z kolei w wyznaczoną sobotę organizatorzy zapraszają wszystkich innych chętnych miłośników gdańskiej historii.

"Zainteresowanie spacerami jest bardzo duże. Zgłasza się do nas dużo więcej chętnych, niż jesteśmy w stanie zaprosić" - powiedziała PAP Urbańczyk. Dodała, że względy organizacyjne pozwalają średnio w każdym miesiącu przygotować spacery dla 300-450 osób.

Projekt "Gdańskie miniatury" jest prowadzony po raz ósmy. Cykl pozwala zainteresowanym historią Gdańska uczniom i innym mieszkańcom poznawać ciekawe miejsca i postacie związane z miastem. Każdego roku organizatorzy proponują inną tematykę spacerów. W ubiegłych latach tematami przewodnimi były m.in. architektura, miejscowe legendy, kościoły i szpitale, wielkie kobiety Pomorza, bitwy i walki rozgrywane na terenie miasta, czy różne kultury obecne w Gdańsku na przestrzeni wieków.

Na stronie internetowej projektu, obok scenariuszy aktualnych spacerów, zamieszczono też mapy i opisy przechadzek z poprzednich edycji "Gdańskich miniatur", więc - korzystając z nich, w każdej chwili można zorganizować własny spacer szlakami przygotowanymi w ubiegłych latach.

Jak poinformowała Urbańczyk, cykl "Gdańskie miniatury" wspierany jest finansowo przez samorząd oraz ministerstwo kultury. Ministerialny, trzyletni grant (skończy się w 2017 r.), o wartości nieco ponad 100 tys. zł, pozwolił wydać bezpłatny papierowy przewodnik dotyczący zakończonego już cyklu spacerów szlakiem gdańskich świątyń i szpitali. Drukiem ukażą się także przewodniki z tegorocznego cyklu dotyczącego historycznych ulic oraz ubiegłorocznego, którego tematem przewodnim była architektura.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.