PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdański port przyciąga statki. Kwitnie turystyka i handel

  • aw/PAP    16 września 2017 - 15:07
Gdański port przyciąga statki. Kwitnie turystyka i handel
Statek pasażerski "Island Sky" bandery Bahama zawinął do Portu Gdańsk w czerwcu (fot.:.portgdansk.pl)

W 2017 r. Port Gdańsk odnotował ponad 1 mln zł przychodu, którego źródłem była obsługa statków wycieczkowych. Każdy z pasażerów zostawił w porcie średnio ok. 80 euro, które wydał na zwiedzanie, transport, pamiątki i inne zakupy.
• 63 statki pasażerskie z ponad 31 tysiącami turystów na pokładach, zawinęły w tym roku do gdańskiego portu.

• To rekord: w poprzednich latach do Gdańska docierało ok. 30 takich jednostek.

• Port zamierza rozbudowywać infrastrukturę służącą obsłudze ruchu pasażerskiego.

 

Jak wyjaśniła rzecznik prasowa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk  Agata Kupracz, w sumie, na pokładach wszystkich 63 statków, które w tym roku zawinęły do terminali Westerplatte oraz Wolnego Obszaru Celnego II zlokalizowanego na terenie gdańskiego portu, znajdowało się ponad 31 tysięcy pasażerów. Największą liczbę stanowili wśród nich turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Włoch, Francji oraz Hiszpanii.

Jak poinformowała Kupracz, w poprzednich latach do portu zawijało średnio 30 jednostek.

W 2017 r. Port Gdańsk odnotował ponad 1 mln zł przychodu, którego źródłem była obsługa statków wycieczkowych. Kupracz dodała, że każdy z pasażerów zostawił w porcie średnio ok. 80 euro, które wydał na zwiedzanie, transport, pamiątki i inne zakupy.

Kupracz przypomniała też, że - według danych Gdańskiej Organizacji Turystycznej, od czerwca do sierpnia Gdańsk odwiedziło w sumie ponad 236 tys. turystów z zagranicy.

"W tym samym okresie do Portu Gdańsk zawinęły statki przewożące łącznie ponad 22 tys. pasażerów. Zestawienie tych liczb uwidacznia istotną rolę, jaką odgrywa Port w obsłudze zagranicznego ruchu turystycznego w Gdańsku" - podkreśliła.

Cytowany w komunikacie prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA Łukasz Greinke zapowiedział, że w 2018 r. port spodziewa się kolejnego rekordu. "Będziemy wspierać ten trend - planujemy m.in. rozwijać infrastrukturę portu właśnie pod kątem obsługi turystów" - poinformował Greinke wyjaśniając, że władze portu, w ramach budowy Portu Centralnego, chcą "zlokalizować terminal, umożliwiający prowadzenie odpraw zagranicznych i awizację jeszcze większych niż dotychczas jednostek".

Greinke zaznaczył, że profesjonalny terminal ma umożliwić "wymianę załogi oraz pasażerów i prowadzenie drobnych prac serwisowych na jednostkach", a bliskość stoczni "pozwoli armatorom myśleć o kompleksowych naprawach" swoich jednostek. "Rozpoczęcie realizacji tego projektu planujemy w 2020 roku" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes.

Do portu w Gdańsku zazwyczaj zawijają statki pasażerskie pływające po Morzu Bałtyckim, ewentualnie po akwenach przy północnych wybrzeżach Europy.

W tym roku gdański port odwiedzały najczęściej, bo aż 18 razy, jednostki należące do norweskiego armatora Viking Ocean Cruisers. Nowoczesne wycieczkowce - Viking Star, Viking Sky i Viking Sea - były największymi jednostkami, jakie zawinęły do Gdańska. Każdy ze statków ma ponad 227 metrów długości i może przewieźć ponad 900 pasażerów. Jedna z tych jednostek - Viking Star, wpłynęła do gdańskiego portu w sobotę. Było to 63. tegoroczne zawinięcie. 29 grudnia do gdańskiego portu ma wpłynąć jeszcze jeden statek pasażerski: będzie to 64. i zarazem ostatnie w tym roku zawinięcie wycieczkowca do Gdańska.

Odwiedzające miasto statki pasażerskie najczęściej cumują przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Jednostki pozostają w porcie od kilku do kilkudziesięciu godzin. "W tym czasie pasażerowie zwiedzają Gdańsk i okoliczne atrakcje, m.in. Zamek w Malborku, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Stutthof czy Muzeum II Wojny Światowej" - wyjaśniła Kupracz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.