PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańskie Dni Sąsiadów: udział wzięło ponad 25 tysięcy osób

  • PAP/MIW    20 lipca 2016 - 17:34
Gdańskie Dni Sąsiadów: udział wzięło ponad 25 tysięcy osób

Gdańskie Dni Sąsiadów, festyn sąsiedzki na Stogach. (Fot. : mat. prasowe GDS)

• Ponad 25 tys. osób, wzięło udział w 221 spotkaniach w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów.
• Celem organizowanych od kilku lat spotkań jest integracja mieszkańców.
• Najwięcej spotkań zorganizowano we Wrzeszczu, Chełmie i w Śródmieściu Gdańska.
Marta Bednarska z Instytutu Kultury Miejskiej, który pomaga przy organizacji Gdańskich Dni Sąsiadów podała, że w tym roku w czerwcu w 221 spotkaniach uczestniczyło ponad 25 tys. osób.

- Organizowano sąsiedzkie grille, święta ulicy, pikniki i festyny Gdańskich Dni Sąsiadów 2016 - poinformowała. Najwięcej, 23 spotkania zorganizowano we Wrzeszczu a po 15 na Chełmie i w Śródmieściu Gdańska. Odbyły się zarówno z inicjatywy osób prywatnych jak i stowarzyszeń, rad rodziców w szkołach.

Przekonuje, że warto wspólnie spędzić czas, bo jak tłumaczy, chociaż widzimy się często, mijamy na schodach i spotykamy w osiedlowym sklepie, nie zawsze zwracamy na siebie uwagę i rzadko mamy okazję bliżej się poznać. W ubiegłym roku w 207 sąsiedzkich spotkaniach zorganizowanych na terenie całego miasta udział wzięło ponad 20 tys. osób. Podała, że z każdym rokiem liczby spotkań i mieszkańców w nich uczestniczących są coraz większe.

W spotkaniach uczestniczyło od kilkunastu do kilkuset osób.

- Sąsiedzi sami przygotowują program, dzieci mają gry sportowe, ale wszystko tak naprawdę opiera się na jedzeniu, bo najprzyjemniej usiąść sobie na świeżym powietrzu i coś smacznego zjeść. Każdy z sąsiadów przygotowuje swoje popisowe danie - powiedziała Bednarska. Każdy organizator Gdańskich Dni Sąsiadów, który zarejestrował swoje spotkanie na stronie www.gdansk.dnisasiadow.pl, otrzymał pakiet startowy, który zawierał m.in. zaproszenia, które pomogły poinformować sąsiadów o spotkaniu, "Sąsiedzką książkę kucharską" z przepisami uczestników i uczestniczek poprzednich edycji, girlandy, serwetki, kubki, maszynki do robienia baniek mydlanych.

Jak napisała w swojej relacji organizatorka spotkania sąsiedzkiego przy ul. Azaliowej w Gdańsku, "spotkanie spełniło swój cel. Zawiązaliśmy nowe znajomości, a "starzy" sąsiedzi uczestniczyli już po raz trzeci w takim spotkaniu". Jak podała, po spotkaniu sąsiadów odbyła się też wspólna, jednodniowa wycieczka.

"Sąsiedzka książka kucharska" w tym roku po raz pierwszy towarzyszyła Gdańskim Dniom Sąsiadów. Publikacja zawiera ponad 80 przepisów nadesłanych przez uczestników spotkań. Książka przedstawia też Sąsiadów, którzy poświęcają wolny czas, aby integrować się w ramach lokalnych społeczności i wzajemnie się poznawać. Dlatego zamiast zdjęć potraw w publikacji są zdjęcia autorów potraw.

Zapowiedziano, że w 2017 roku zostanie wydana kolejna "Sąsiedzka książka kucharska" z przepisami sąsiadów i sąsiadek, którzy zorganizowali spotkania w tym roku. Przepisy na przystawki, sałatki i zupy, dania główne i na grilla, desery, napoje, przetwory, soki, koktajle i napoje można zgłaszać do 18 września.

Koordynatorka Gdańskich Dni Sąsiadów Anna Urbańczyk zapewniła, że szczególnie docenione będą potrawy uwzględniające potrzeby osób będących na różnych dietach jak np. wegetarian, wegan, osób uczulonych na gluten, diabetyków.

Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem - od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem "Stara Oliwa". Instytut Kultury Miejskiej (wcześniej jako Gdańsk 2016), Urząd Miejski w Gdańsku oraz Fundacja "Wspólnota Gdańska" razem ze Strażą Miejską w Gdańsku zorganizowały je w tym roku po raz ósmy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.