PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdynia: Pamiątki po Janie Nowaku-Jeziorańskim w Muzeum Emigracji

  • pt    5 lutego 2016 - 12:39
Gdynia: Pamiątki po Janie Nowaku-Jeziorańskim w Muzeum Emigracji
Pamiątki po Janie Nowaku-Jeziorańskim zgromadzone w Muzeum Emigracji (fot.gdynia.pl)

• 42 przedmioty i 137 kopii zdjęć tworzących kolekcję wyjątkowych pamiątek po Janie Nowaku-Jeziorańskim, zostało przekazanych gdyńskiemu Muzeum Emigracji.
• Wśród nich znalazły się rzeczy związane z pracą legendarnego Kuriera z Warszawy, a także te osobiste, mówiące o jego życiu prywatnym.
Kolekcja została przekazana Muzeum Emigracji w Gdyni przez dysponentów pamiątek: senatora Sławomira Rybickiego oraz wdowę po Arkadiuszu „Aramie" Rybickim, Małgorzatę Rybicką.

W zbiorze znalazło się prawie 140 zdjęć, które obrazują życie Jana Nowaka-Jeziorańskiego i jego rodziny, począwszy od lat szkolnych, poprzez lata wojny i okupacji oraz z czasów jego działalności dziennikarskiej w rozgłośni BBC - na początku, a później w rozgłośni Radia Wolna Europa - tłumaczy Sławomir Rybicki.

Wśród pamiątek można podziwiać przedmioty osobiste wybitnego Polaka jak: zegarek, modlitewnik, portfel, okulary, części garderoby - krawaty oraz kapelusz. Wiele rzeczy pochodzi również z okresu kiedy Jan Nowak-Jeziorański był dyrektorem Radia Wolna Europa. Wśród nich jest sprzęt fotograficzny i filmowy, przeglądarki do slajdów oraz magnetofon, na którym nagrywana była słynna książka „Kurier z Warszawy".

- Bardzo się cieszę, że przedmioty po Janie Nowaku-Jeziorańskim trafiły do Muzeum Emigracji. Sądzę, że to jest ich najwłaściwsze miejsce. Przypominają one człowieka będącego dla wielu Polaków, dla całego naszego pokolenia i dla wielu środowisk opozycji demokratycznej w czasach PRL-u, drogowskazem i światełkiem nadziei - powiedziała Małgorzata Rybicka.

Pierwsze obiekty będzie można zobaczyć już w sobotę 6 lutego na wystawie czasowej Muzeum Emigracji, inne zaś zostaną zaprezentowane na wystawie stałej. Ponadto przedmioty zostaną zdigitalizowane i udostępnione szerszej publiczności na całym świecie poprzez stronę internetową: muzeumemigracji.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.