PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdyńskie urodziny niepodległej Polski

  • AT/mat. pras.    9 listopada 2011 - 20:52
Gdyńskie urodziny niepodległej Polski

11 listopada 2011 r. w 93. rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego Gdynia świętować będzie urodziny niepodległej Polski.
Najmocniejszymi akcentami obchodów będą Parada Niepodległości i Jesienny Bieg Niepodległości.

Początek uroczystości - już 10 listopada: "Capstrzyk Niepodległości". O godz. 18.00 sprzed Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) wyruszy pochód żołnierzy i podchorążych w historycznych strojach, którzy z pochodniami i w asyście orkiestry MW przejdą ul. Świętojańską pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Tam zostaną złożone kwiaty.

Narodowe święto 11 listopada rozpocznie Msza św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26.

Jednym z głównych akcentów gdyńskich obchodów będzie Parada Niepodległości. Uczestnicy wyruszą o godz. 12.00 i przejdą tradycyjną - od czasów przedwojennych -  trasą wiodącą od Placu Konstytucji, ul. 10 Lutego, aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.

Sześciu bohaterów parady: Marszałek Józef Piłsudski i gen. Józef Haller, inż. Eugeniusz Kwiatkowski - minister i wicepremier zasłużony dla powstania miasta  i portu Gdynia, Stefan Żeromski - autor "Wiatru od morza", Antoni Abraham - Kaszuba, bojownik o wolność i inż. Tadeusz Wenda - projektant portu Gdynia poprowadzą wielobarwny pochód złożony m.in. z orkiestr, grup teatralnych, grup rekonstrukcji historycznej, zabytkowych pojazdów. W nawiązaniu do tradycji gdyńskich obchodów uczestnikami parady będą również przedstawiciele licznych instytucji, stowarzyszeń i innych organizacji.

W postać Marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się po raz siódmy Gdynianin z urodzenia Pan Radosław Tyślewicz. Historia aktualnego munduru Marszałka sięga roku 2008, kiedy to orkiestra Marynarki Wojennej RP zaprosiła Pana Tyślewicza do wspólnego występu na Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie.

Mundur marszałka uszył krawiec związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni na podstawie zdjęć zrobionych w muzeach w Polsce. Najwięcej kłopotu było z pozyskaniem replik medali – Virtutti militari i Krzyża Walecznych oraz odznaki I Brygady legionów. Ostatecznie udało się dopasować powojenne repliki. Szabla jest oryginalna paradna, oficerska  po poruczniku Piotrze Zaratkiewiczu z 17 Pułku Piechoty w Rzeszowie, który prawdopodobnie zginął w Katyniu.

Pas i koalicyjka wykonał rymarz z ul. Starowiejskiej w Gdyni a sznur Dom Mody Gusto. Wąsy na specjalne zamówienie wykonała pracownia Teatru Miejskiego w Gdyni.

W postać Józefa Hallera von Halenburga wcieli się po raz czwarty również Gdynianin Konrad Brodewicz. Mundur generała powstał w pracowni krawieckiej Teatru Miejskiego w Gdyni, gdzie pracujące tam panie - dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu - pokonały szereg trudności związanych z jego uszyciem.

Haftowane ręcznie orły, znajdujące się na pagonach przygotował Dom Mody "GUSTO" z Gdyni, a czapkę do munduru - również na podstawie dostarczonych z muzeum zdjęć, wykonał na zamówienie czapnik pan Janusz Furmańczyk z Rumii. Mundur był gotowy przed 11 listopada ubiegłego roku ale wówczas nie został użyty.

Mundur uzupełnia oryginalna francuska szabla wz. 1822 z okresu I Wojny Światowej, jaka była używana przez J. Hallera i oficerów Błękitnej Armii oraz buty oficerki.


Nowym elementem parady będzie inscenizacja żywych obrazów w wykonaniu odpowiednio ucharakteryzowanych aktorów - na ruchomych platformach.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.