PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdzie cię pobiją, a gdzie okradną

  • PAP    10 marca 2010 - 08:27
Gdzie cię pobiją, a gdzie okradną

Dla każdego z miast wyliczono liczbę przestępstw przypadającą na 100 tys. mieszkańców. Czas zacząć wyciągać wnioski.
To wcale nie Warszawa jest najbardziej niebezpiecznym miastem w Polsce. Dużo więcej powodów do niepokoju mają mieszkańcy Katowic, Wrocławia, Poznania czy Krakowa, wynika z policyjnych danych, przytaczanych przez "Metro".

Policjanci podsumowali ubiegły rok. Dla każdego z miast wyliczono liczbę przestępstw przypadającą na 100 tys. mieszkańców, uzyskując wskaźnik zagrożenia przestępczością. Takie dane można już porównywać między sobą i wyciągać wnioski.

Pod uwagę brano tylko przestępstwa kryminalne: kradzieże, bójki i pobicia, włamania i rozboje. Dane są w zasadzie optymistyczne - wynika z nich, że w ciągu ostatnich 10 lat przestępczość w polskich miastach spadła średnio o ok. 30 proc. Ale o ile np. w Gdańsku od 2000 r. o ponad połowę (było ponad 7 tys., jest 3,5 tys.), to np. w Katowicach jedynie o kilkanaście procent.

W Białymstoku, Olsztynie, Szczecinie czy Warszawie w zeszłym roku stwierdzono "tylko" 2-3 tys. przestępstw (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców), a w Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu prawie dwa razy więcej.

W większości miast najczęściej dochodzi do kradzieży (ok. 50 proc. wszystkich przestępstw), potem włamań (25 proc.), kradzieży samochodów (10 proc.), przestępstw rozbójniczych (8 proc.), bójek i pobić (5 proc.). Resztę (1-2 proc.) stanowią gwałty i zabójstwa. W kradzieżach, włamaniach, bójkach i przestępstwach rozbójniczych prym wiodą Katowice. W kradzieżach samochodów - Poznań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Terrestre Peregrino, 2010-03-12 00:42:02

    A " mea culpa " Suwerenowie, Wybitni Spece i Monarchowie ? Gdzież jest to Wasze Panowie, Panie, Bezsprzecznej winy korne uznanie ?! Kto Wam nakazał wszystko popsować, By miejsca pracy polikwidować ? Naród zostawić na długie czasy, Bez kapitału, finansów, kasy ?!... Potem Wam dziwno, że w przestępczości Odnaleźć można szlak ku przyszłości. Widać, że trzeba Was w turmy sadzać, A rzezimieszkom pracą dogadzać.  rozwiń