Gdzie Europa spotyka się z małą gminą?

Zakończyło się VIII Międzynarodowe Forum Samorządowe w Szczecinie, którego hasłem przewodnim było „Partnerstwo instytucjonalne i gospodarcze szansa na zrównoważony rozwój regionów Europy”.
Gdzie Europa spotyka się z małą gminą?

Według marszałka Olgierda Geblewicza, forum jest jedyną płaszczyzną partnerskiego dialogu, gdzie wielka Europa spotyka się z małą gminą, Wschód z Zachodem, idea z doświadczeniem.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek cieszy się, że to akurat Szczecin po raz ósmy był miejscem forum wymiany poglądów.

– To pokazuje, że kwestie samorządowe są dla nas niesłychanie ważne. Polskie samorządy to motor wzrostu naszego kraju, są katalizatorem inwestycji – mówił prezydent Krzystek.

– Ich coraz większa dojrzałość, lepsza współpraca ze światem nauki i biznesem, umiejętność korzystania z funduszy unijnych pozwala z optymizmem patrzeć na nowe wyzwania – dodał.

Prezydent Szczecina zwrócił uwagę na to, że kwestie partnerstwa wschodniego są w jego mieście bardzo poważnie traktowane.

– Mamy swoje doświadczenia ze współpracy polsko-niemieckiej, warto je przenieść dalej, na wschód. Bo wszyscy chcemy, aby Unia nie kończyła się na Polsce. Tym bardziej cieszymy z udziału w forum gruzińskich przyjaciół, bo to ważny kraj dla nas i Unii Europejskiej – stwierdził Piotr Krzystek.

Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej Johannes Hahn podkreślił, że jest zdecydowanym obrońcą roli regionów w rozwoju społeczno-gospodarczym Europy.

– Polityka spójności jest bardzo ważna, wkład regionów w rozwój UE zasługuje na szacunek – mówił komisarz Hahn. – Tylko przy aktywnym działaniu i wykorzystaniu środków możliwy będzie rozwój regionów, tworzenie nowych miejsc pracy. Bez względu na charakter czy rodzaj wspólnot, naczelnym ich zadaniem jest identyfikować problemy i je rozwiązywać. Polityka spójności jest właśnie instrumentem, który temu służy – dodał.

Johannes Hahn zaznaczył, że dotyczy to także strategii Bałtyku – pierwszej tego rodzaju strategii w wymiarze europejskim, otwierającej możliwość, podjęcia przez regiony bałtyckie wspólnych tematów, takich jak ekologia, tożsamość kulturowa, problemy sieci transportu.

Docenił w swym przemówieniu konieczność rozwoju wschodniej części Europy.

– Powinniśmy być zainteresowani współpracą z krajami na wschód od Polski. Będziemy wspierać Partnerstwo Wschodnie, niwelować różnice między krajami w Europie. W tych działaniach ważna rola przypada polityce regionalnej duża rola – stwierdził Johannes Hahn.

Znaczącym punktem w programie forum było uroczyste podpisanie Deklaracji o Współpracy pomiędzy Komitetem Regionów UE a organizacjami bałtyckimi.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Żeby gmina była w Europie,to w pierwszej kolejności należy zlikwidować Urzędy Marszałkowskie.

Gminniak, 2012-06-07 20:53:41 odpowiedz

trzeba spytac marszalka

masia, 2012-06-06 21:08:06 odpowiedz

Nie bardzo rozumiem co tytuł ma wspólnego z treścią merytoryczną.

nedpolams@op.pl, 2012-06-06 19:26:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE