PARTNER PORTALU
  • BGK

Giżycko poprosi wojsko o... wypożyczenie mostu

  • aw/PAP    4 listopada 2016 - 11:39
Giżycko poprosi wojsko o... wypożyczenie mostu
Wojskowi specjaliści przyznali, że armia dysponuje mostami składanymi, które mogłyby być zamontowane nad kanałem w Giżycku (zdjęcie ilustracyjne/fot.powiat.limanowa.pl)

• Władze Giżycka poproszą wojsko o czasowe wypożyczenie miastu składanego mostu.
• Chodzi o uniknięcie paraliżu komunikacyjnego podczas prowadzenia dużych inwestycji infrastrukturalnych w mieście.
W najbliższym sezonie turystycznym w okolicach Giżycka będą prowadzone dwie duże inwestycje infrastrukturalne: już trwa remont Kanału Niegocińskiego, który powoduje, że cały ruch z Tajt i Kisajna na Niegocin (i odwrotnie) odbywa się przez przepływający przez Giżycko Kanał Łuczański.

Druga inwestycja, dopiero planowana, prowadzona będzie na obwodnicy miasta i będzie polegała na budowie ronda. Te dwie inwestycje "stykają się". Kierowcy, by uniknąć jechania przez remontowaną obwodnicę będą musieli, bowiem pokonać - otwierany w sezonie czasowo, tj. kilka razy dziennie - most na Kanale Łuczańskim.

Aby uniknąć paraliżu na wodzie i na drogach miasto planowało zbudować tymczasowy most nad Kanałem Łuczańskim, a pomoc w realizacji inwestycji zadeklarowało wojsko.

W ostatnim czasie wojskowi inżynierowie odwiedzili miasto i zbadali możliwości dotyczące takiej przeprawy. "Niestety, to co planowaliśmy, czyli budowa drewnianego mostu nie wchodzi w grę. Specjaliści wojskowi orzekli bowiem, że musielibyśmy wbijać pale w Kanał Łuczański, a to by go zbyt zwęziło, utrudniło na nim żeglugę " - powiedział burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Wojskowi specjaliści przyznali, że armia dysponuje mostami składanymi, które mogłyby być zamontowane nad kanałem w Giżycku.

"Zwrócimy się z prośbą o wypożyczenie nam takiego mostu" - powiedział burmistrz, który przyznał, że z powodów technicznych i organizacyjnych, ustawienie takiej konstrukcji już na najbliższy sezon raczej się nie uda.

Burmistrz zapowiedział, że w związku z tym, że miasto "i tak jest skazane na budowę nowego mostu", samorząd będzie chciał, przed decyzją lokalizacyjną o takiej przeprawie, przeprowadzić analizę ruchu w mieście. Samo to badanie trwa kilka miesięcy, miasto też na razie nie ma na nie pieniędzy.

Aby nieco ułatwić komunikację w Giżycku wojsko już wcześniej zadeklarowało miastu możliwość czasowego udostępniania wojskowej, niedostępnej na co dzień dla cywilów, drogi. Będzie ona pomocna w objechaniu miasta w miejscu remontu obwodnicy.

Wojsko jest jednym z największych pracodawców w Giżycku i okolicach. Burmistrz Iwaszkiewicz dodał, że propozycje wojskowych przyszły nie tylko ze strony stacjonującej tu brygady, ale i dowództwa z Warszawy. "Niezmiernie nas to cieszy" - podkreślił samorządowiec. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.