PARTNER PORTALU
 • BGK

Gliński: nie ma narodu, nie ma państwa bez pamięci historycznej

 • PAP/AS    23 stycznia 2016 - 10:54
Gliński: nie ma narodu, nie ma państwa bez pamięci historycznej
Szef resortu wziął udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Łodzi Centrum Naukowo-Edukacyjnego (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Nie ma narodu, nie ma społeczeństw, nie ma państwa bez pamięci historycznej, ale ta pamięć musi być prezentowana w sposób nowoczesny, w sposób sensowny i racjonalny - mówił w piątek 22 stycznia w Łodzi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Szef resortu wziął udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Łodzi Centrum Naukowo-Edukacyjnego "Losy Polski i Polaków 1944-1989". Dokument podpisali wiceprezes IPN Paweł Ukielski i pełnomocnik Instytutu Europejskiego w Łodzi Witold Gerlicz.

Według wicepremiera, to bardzo ważna uroczystość, bo "nakierowana jest na przyszłość". "Ta instytucja ma do spełnienia bardzo ważne zadanie w przyszłości. Przenosi pamięć historyczną, przenosi przeszłość w przyszłość" - powiedział prof. Gliński.

Jego zdaniem ważna jest pamięć o polskim komunizmie, czasach PRL, o rzeczach, które wciąż w niedostatecznym stopniu są aktualne w świadomości nowych pokoleń.

Wicepremier jest przekonany, że historia musi być obecnie prezentowana w sposób nowoczesny. Według niego, właśnie ta instytucja będzie taka. Jak mówił, to centrum skierowane jest do całego społeczeństwa, ale szczególnie do młodego pokolenia.

Młodzież musi pamiętać

Gliński podkreślił, że młodzież musi pamiętać o tamtych czasach "żebyśmy dalej trwali, żebyśmy byli we wspólnocie o określonej jakości i sile". Według niego, historia musi być przekazana młodemu pokoleniu w sposób atrakcyjny i nowoczesny, a jednocześnie poważny.

Wicepremier zwrócił uwagę, że ta inicjatywa połączyła "różne brzegi życia politycznego". Zaznaczył, że na uroczystości są między innymi przedstawiciele PO i PiS.

Centrum jest głównie skierowane do młodzieży szkolnej, ale grupy dorosłych również będą mogły z niego korzystać. Zwiedzający zamiast oglądania wystawy, stanie się graczem w symboliczny sposób przeniesionym w przedstawiany okres. Gracze będą się poruszać w specjalnie zaaranżowanej, nawiązującej do historycznych realiów scenografii. Będą trzy tematy: żołnierze wyklęci, życie codzienne w PRL oraz opozycja.

Na każdym piętrze będzie ok. siedmiu pokoi

Do gry w każdym z nich będzie potrzeba 4-6 osób, dzięki czemu będzie w niej mogła uczestniczyć cała klasa rozwiązująca zagadki o podobnej tematyce. Samą grę poprzedzi film wprowadzający w rzeczywistość historyczną, inny na każdym piętrze, a zakończy krótkie podsumowanie z edukatorem, który zwróci uwagę na kluczowe fragmenty.

Wiceprezes IPN Paweł Ukielski w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że ideą projektu było przybliżenie losów Polski i Polaków pod komunistycznym zniewoleniem młodemu pokoleniu, które urodziło się i dorasta w wolnej Polsce.

Na początku marca planowane jest rozpisanie konkursu na nazwę Centrum. Jego otwarcie przewidziane jest w połowie przyszłego roku.

Interaktywne Centrum Naukowo-Edukacyjne ma powstać w budynku, gdzie w 1981 roku mieścił się zarząd łódzkiego regionu "Solidarności". 13 grudnia ZOMO dokonało jego pacyfikacji. Rozpoczęła się ona ok. godz. 5 rano, kiedy to milicja włamała się do budynku; zabrała zawartość biurek, sprzęt elektrotechniczny i wyszła.

Dwie godziny później do siedziby związku przyjechali ówcześni liderzy łódzkiej "S" Andrzej Słowik i Jerzy Kropiwnicki, którzy wracali z Gdańska. Wezwali do strajku powszechnego. Ok. godz. 13 rozpoczęła się interwencja milicji i ZOMO, która doprowadziła do aresztowania działaczy "S".

Wcześniej Słowik i Kropiwnicki skierowali odezwę do mieszkańców Ziemi Łódzkiej, której pierwsze zdanie brzmiało - "Dziś w nocy stała się rzecz w historii naszej ojczyzny bezprzykładna: Rząd wypowiedział wojnę Narodowi".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (12)

 • normalny, 2016-02-03 22:04:23

  ludzie macie rację narut bez chistorji jest tyle wart co waszafka
 • Ćierpliwy Polak, 2016-02-03 11:57:50

  Piotrek złe ci z oczu patrzy , dobrze że Jarek nie zrobił z ciebie min. Obrony ?
 • w oczy, 2016-02-03 09:00:40

  W jaki sposób ma istnieć historia państwa, jeśli przedmiot HISTORIA jest rugowany ze szkoły kosztem religii??