Gliwice stawiają na innowacje i nowoczesne technologie

Samorząd Gliwic chce, by jednym z filarów rozwoju miasta były innowacje i nowoczesne technologie. By tak się stało, zamierza korzystać z doświadczeń najbardziej zaawansowanych pod tym względem ośrodków na świecie. W mieście goszczą właśnie ich przedstawiciele.
Gliwice stawiają na innowacje i nowoczesne technologie

Gliwice to jedyne polskie miasto należące do WTA - Word Technopolis Association, czyli światowego stowarzyszenia technopolii. We wtorek w mieście rozpoczęła się merytoryczna część generalnego zgromadzenia tej organizacji, skupiającej 84 członków z 43 krajów.

Na czele WTA stoi burmistrz Daejeon w Korei Południowej, okrzykniętego jednym z najbardziej innowacyjnych miast świata.

Czytaj też: Innowacje w walce z kryzysem gospodarczym

Burmistrz Hong Chul Yum podkreślił, że 14 lat temu WTA rozpoczęło działalność na małą skalę, ale szybko urosło do dużej, międzynarodowej organizacji. Ocenił, że wskazuje to na liczną grupę miast, które stawiają na rozwój technologiczny, by odpowiedzieć na potrzeby swoich obywateli i efektywnie wykorzystać ich pomysły.

"Daejeon jest m.in. siedzibą koncernów Samsung i LG; tam znajduje się cała baza badawczo-rozwojowa tych firm; tam skupia się 80 proc. potencjału badawczo-rozwojowego Korei Południowej. Nawiązanie kontaktów z takim gigantem i innymi członkami WTA na płaszczyźnie, która nas interesuje, jest bezsenne. Chcemy te kontakty utrzymywać i myślę, że na tym zbudujemy przyszłość naszego miasta" - argumentował prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Europoseł Jerzy Buzek wskazał, że Daejeon to obecnie najbardziej znane, obok Seulu, południowokoreańskie miasto na świecie - tamtejsza Dolina Krzemowa. B. premier podkreślił, że Korea Południowa ma największy na świecie współczynnik PKB przekazywanego na naukę, badania i innowację - 6 proc., wobec ok. 1,8 proc. średnio w UE i grubo poniżej 1 proc. w Polsce.

"Jeżeli poważnie myślimy o przyszłości, wskaźnik ten powinien być na poziomie co najmniej 3-4 proc., a więc zarówno UE jak i Polsce dużo brakuje do jakiegokolwiek optimum. 6 proc., przeznaczane na te cele w Korei Południowej, stworzyło tam niezwykłą bazę innowacyjności i najlepszych rozwiązań, także organizacyjnych, dzięki którym dzisiaj Korea jest uważana za najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata gdy chodzi o pomysły i przeciwdziałanie kryzysowi" - powiedział Buzek.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE