PARTNER PORTALU
 • BGK

Gliwice w gronie światowych technopolii

 • PAP    18 lipca 2010 - 11:49
Gliwice w gronie światowych technopolii

Za dwa lata Gliwice mogą być gospodarzem zjazdu międzynarodowego stowarzyszenia World Technopolis Association (WTA), skupiającego światowe technopolie, czyli miasta, stawiające na high-tech.
Tegoroczne zgromadzenie generalne organizacji odbędzie się we wrześniu na Tajwanie. To właśnie tam zostanie zaprezentowana gliwicka oferta, dotycząca organizacji kolejnej imprezy w 2012 r.

- Organizacja generalnego zgromadzenia WTA jest dla Gliwic szansą na ogólnoświatową promocję. Byłaby to okazja na pokazanie miasta kilkuset osobom z całego świata, na nawiązanie współpracy, która może w przyszłości bardzo korzystnie wpłynąć na rozwój Gliwic - ocenia prezydent miasta, Zygmunt Frankiewicz.

World Technopolis Association to międzynarodowe stowarzyszenie z siedzibą w Korei Południowej. Zrzesza głównie miasta ze znaczącymi ośrodkami akademickimi i wykwalifikowaną kadrą, gdzie znaczące nakłady przeznacza się na innowacyjne badania, otwieranie parków technologicznych i naukowych oraz ekspansję przemysłu high-tech, czyli rozwiązań zaawansowanych technologicznie.

Do tego prestiżowego grona zapraszane są także ośrodki, które dopiero rozpoczynają wdrażanie nowatorskich rozwiązań w przemyśle czy edukacji, ale mają dobre perspektywy rozwoju. Pięć lat temu do WTA dołączyły - jako jedyne polskie miasto - Gliwice, a od dwóch lat prezydent miasta jest członkiem zarządu stowarzyszenia.

W ostatnim czasie w Gliwicach gościła delegacja stowarzyszenia, by zaprosić Gliwice do złożenia oferty na organizację jego generalnego zgromadzenia w 2012 r. Takie spotkania odbywają się co dwa lata w różnych krajach. Bierze w nich udział kilkuset gości z całego świata - przedstawicieli samorządów, uczelni technicznych i inkubatorów technologicznych. Obradom towarzyszą konferencje naukowe oraz spotkania z reprezentantami biznesu wysokich technologii.

W Gliwicach miejscem wspierania firm zaawansowanych technologii jest m.in. Park Naukowo-Technologiczny - Technopark. To wspólne przedsięwzięcie miejscowego samorządu, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej. W maju 2008 r. ulokowały się tam pierwsze innowacyjne firmy, obecnie jest ich ponad 20.

Główne cele Technoparku, w którego uruchomienie zaangażowano m.in. unijne środki, to tworzenie warunków do powstawania, transferu i promocji zaawansowanych technologii. W firmach na terenie Technoparku pracują głównie specjaliści z inżynierskim wykształceniem. Ulokowały się tam zarówno firmy istniejące już na rynku i reprezentujące wysoki poziom technologiczny, jak i - w większości - nowe inicjatywy, tworzone m.in. przez studentów i doktorantów Politechniki Śląskiej.

Jednym z głównych zadań Technoparku jest ułatwienie transferu technologii, dlatego stworzona została tam baza danych o technologiach i usługach, dostępnych w Politechnice Śląskiej. Zarejestrowanych jest w niej kilkaset technologii w kilkunastu preferowanych branżach. Jest też baza śląskich firm.

Wśród ulokowanych w Technoparku są m.in. spółka przygotowująca interaktywne, trójwymiarowe wizualizacje i prezentacje (m.in. budynków, budowli, urządzeń, linii produkcyjnych itp.), firma tworząca aplikacje internetowe czy opracowująca komputerowe systemy wspomagające pracę inżynierów. Są też podmioty pracujące nad technologią budowy urządzeń elektronicznych czy zajmujące się produkcją mikroprocesorowych sterowników oświetleniowych, a także wdrażaniem robotyki mobilnej do różnych zadań.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Piotrek, 2010-09-07 11:40:35

  To są jakieś kpiny. Sołtys Frankiewicz z wizją rozwoju miasta rodem z lat 60 gospodarzem high-tech?
 • High-Tech, 2010-07-20 22:30:20

  A burak tfffu fffrankiewicz w gronie światowych wieśniaków (bez urazu dla wieśniaków) z jego wizją wyrywania szyn i cofania się do wieku XIX.
 • High-Tech, 2010-07-20 22:29:49

  A burak tfffu fffrankiewicz w gronie światowych wieśniaków (bez urazu dla wieśniaków) z jego wizją wyrywania szyn i cofania się do wieku XIX.