PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina chce sprzedać zabytkowy dwór

  • PAP    31 marca 2011 - 15:42
Gmina chce sprzedać zabytkowy dwór

Gmina Koźminek (woj. wielkopolskie) chce sprzedać dziewiętnastowieczny zabytkowy dwór i park w Pietrzykowie - poinformował w czwartek wójt Andrzej Miklas. Samorządu nie stać na remont zdewastowanego obiektu.
Uchwałę w sprawie sprzedaży podjęła rada gminy. Miklas podkreśla, że sprzedaż będzie jedynym sposobem na uratowanie tego zabytkowego zespołu dworsko-pałacowego, będącego pod ochroną konserwatorską. Nowy właściciel otrzyma z tego tytułu bonifikatę sięgającą połowy ceny, za jaką kupi obiekt. Przetarg zostanie ogłoszony wkrótce.

Dwór wzniósł w 1870 r. Wincenty Jarociński. Rozbudowany został 20 lat później. W okresie międzywojennym dwór wyremontowano. Po II wojnie światowej został w znacznym stopniu zdewastowany.

Obiekt jest murowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, ma poddasze z częścią mieszkalną. W głównym korpusie dworu znajdowała się jadalnia, salon i gabinet właściciela, a po drugiej stronie - pokoje jego rodziny. Do dziś zachowały się m.in. pozostałości profilowanych gzymsów i piętrowych pseudoryzalitów.

Dwór otacza park założony przez Jarocińskiego, z nowszymi nasadzeniami w okresie międzywojennym. Według map z 1936 r., park rozplanowany był na rzucie wieloboku i graniczył z zachowanym do tej pory sadem. Do dziś rosną także liczne dęby, lipy i kasztanowce.

W skład dawnej rezydencji wchodzi również zespół folwarczny, z którego zachowały się jedynie stajnia i przebudowana po wojnie obora.

Najstarsze wzmianki o Pietrzykowie pochodzą z 1284 r. W 1807 r. wieś weszła w skład rozległych dóbr, które cesarz Napoleon I Bonaparte nadał generałowi Józefowi Zajączkowi herbu Świnka - właścicielowi pobliskiego Opatówka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.