PARTNER PORTALU
  • BGK

"Gmina przyjazna rodzinie". Trwa czwarta edycja konkursu

  • aw/PAP    1 sierpnia 2017 - 14:31
"Gmina przyjazna rodzinie". Trwa czwarta edycja konkursu
Zgłaszane inicjatywy nie mogą mieć przy tym formy jednorazowego wydarzenia (np. festynu czy pikniku)./ fot.ilustracyjne:muzeumslaskie.pl

Zasadą konkursu jest wyróżnianie w każdej edycji trzech gmin z woj. śląskiego, które prowadzą najbardziej wartościowe inicjatywy sprzyjające rodzinom.
• Województwo śląskie chce doceniać gminy regionu sprzyjające rodzinom.

• Region od trzech lat organizuje konkurs "Gmina przyjazna rodzinie", w którego obecnej edycji samorządy mogą nadsyłać zgłoszenia do 8 września.

• Ubiegłoroczne zwycięstwo Dąbrowy Górniczej argumentowano m.in. systemowością prowadzonych tam działań.


Zasadą konkursu jest wyróżnianie w każdej edycji trzech gmin, które prowadzą najbardziej wartościowe inicjatywy sprzyjające rodzinom.

Mogą to być np.: dofinansowanie do żłobków lub przedszkoli, zwiększanie dostępności do instytucjonalnych form opieki nad dzieckiem, szkoły dla rodziców i wychowawców, rozwiązania pozwalające na godzenie życia zawodowego i rodzinnego, przystosowanie placówek służby zdrowia do potrzeb rodziny, promocja zdrowia matki i dziecka, czy rozwiązania infrastrukturalne dostosowane do potrzeb rodziców z małymi dziećmi.

Za inicjatywy przyjazne rodzinie woj. śląskie uznaje skuteczne i przynoszące wymierne rezultaty działania w społecznościach lokalnych, przy wykorzystaniu ich lokalnych zasobów, których celem jest m.in. realizacja zadań na rzecz wsparcia rodzin, w tym wielodzietnych, kreowanie pozytywnego wizerunku rodziny, jej roli i znaczenia w lokalnej społeczności oraz wzmacnianie więzi międzypokoleniowych.

Zgłaszane inicjatywy nie mogą mieć przy tym formy jednorazowego wydarzenia (np. festynu czy pikniku).

W konkursie - organizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Woj. Śląskiego w ramach programu "Śląskie dla rodziny - Karta Dużej Rodziny" - w ub. roku pierwsze trzy miejsca otrzymały kolejno: Dąbrowa Górnicza, Rybnik i Wyry. Rok wcześniej były to: Siemianowice Śląskie, Częstochowa oraz Żory.

Ubiegłoroczne zwycięstwo Dąbrowy Górniczej argumentowano m.in. systemowością prowadzonych tam działań. Jednym z nich jest program "Dąbrowska Rodzina.pl" przewidujący ulgi oferowane przez jednostki miejskie i podmioty prywatne (prócz rodzin wielodzietnych jest on skierowany do rodzin z dwójką dzieci, rodzin z jednym dzieckiem niepełnosprawnym, a także rodzin zastępczych).

Innymi elementami dąbrowskiego systemu są: tamtejszy ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, coroczne półkolonie zimowe i letnie (w 2016 r. objęły ok. 2 tys. dzieci) czy zwiększanie dostępności żłobków i placówek wsparcia dziennego

Dąbrowa Górnicza prowadzi też szereg programów obejmujących m.in. warsztaty aktywizujące do pracy, zajęcia edukacyjne, sportowe i kulturalne dla rodzin dotkniętych problemem przemocy, zwiększanie kompetencji rodziców co do organizowania dzieciom wolnego czasu, pomoc dla matek z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, warsztaty i terapie dla rodziców z problemem uzależnień, konsultacje specjalistyczne, zajęcia pozalekcyjne dla dzieci itp.

Program "Śląskie dla Rodziny - Karta Dużej Rodziny" wspiera rodziny z co najmniej trojgiem dzieci. W jego ramach oferowany jest system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również prywatni przedsiębiorcy (obecnie jest ich ok. 70).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.