PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina Świdnica: 1918 flag na 100-lecie niepodległości  

  • pt    5 kwietnia 2018 - 17:06
Gmina Świdnica: 1918 flag na 100-lecie niepodległości   
Szycie 1918 biało-czerwonych flag to kolejna akcja gminy Świdnica w ramach tegorocznych obchodów uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości (fot.fotolia)

1918 flag uszyją mieszkańcy 33 sołectw w gminie Świdnica. W ten sposób chcą upamiętnić rok 1918, kiedy to po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
  • Miasta, gminy i powiaty na różne sposoby świętują 100-lecie odzyskanie przez Polskie niepodległości.
  • Obchody trwają przez cały 2018 rok.
  • W gminie Świdnica mieszkańcy uszyją 1918 flag.

Każda flaga posiadać będzie ulotkę informacyjną, w której znajdą się daty najważniejszych świąt państwowych oraz przypomnienie zasad prawidłowego jej eksponowania.

Czytaj też: Jak polskie miasta, gminy i powiaty uczczą 100-lecie odzyskania niepodległości

Szycie 1918 biało-czerwonych flag to kolejna akcja gminy Świdnica w ramach tegorocznych obchodów uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W tym roku na terenie gminy zostanie posadzonych  100 dębów. Pierwsze sadzonki trafiły 10 marca do włodarzy wsi, z okazji ogólnopolskiego Dnia Sołtysa.

Jak przypomina wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, flagi się przydadzą bo już niebawem obchodzić będziemy ważne święta: 1 maja - Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja, 11 listopada, Dzień Niepodległości.

 - Przejeżdżając przez wiele miejscowości na terenie gminy Świdnica można zauważyć, że nasi mieszkańcy wywieszają flagi w święta narodowe, jak i okolicznościowe. To bardzo nas cieszy i za to bardzo dziękuję. Eksponowanie symboli narodowych jest naszą  manifestacją patriotyzmu, to także część historii państwa –mówi wójt Teresa Mazurek. 

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji kupi tkaninę na realizację pomysłu. Jak zapewnia dyrektor GOKSIR Krzysztof Jas, pierwsze nowe biało-czerwone powstaną na świetlicach w przyszłym tygodniu i zostaną wykonane przez mieszkańców sołectw z terenu gminy Świdnica.

Wyjątkowy rok

Radośnie, sportowo, refleksyjnie albo rodzinnie… Jubileusz odzyskania niepodległości celebrować można na wiele różnych sposobów. Oprócz tradycyjnych flag, pikników, kotylionów, pojawiają się nowe pomysły, jak na przykład efektowne świetlne instalacje, dzięki którym każda miejska przestrzeń może zyskać niepodległościowe akcenty.

Całoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości sprawiły, że miasta i gminy prześcigają się w kreowaniu wydarzeń, najlepszych i najefektowniejszych sposobów celebracji ważnego dla Polaków święta.

Jednym z pierwszym miast w Polsce, które rozpoczęło obchody jubileuszu jest Łódź.

Na początku stycznia szpalery młodych drzew na Piotrkowskiej - najbardziej reprezentacyjnej łódzkiej ulicy - po jednej stronie rozbłysły białym, a po drugiej czerwonym światłem.

- Dyskretne i eleganckie iluminacje w barwach flagi włączane są codziennie o zmroku i do końca roku będą przypominać łodzianom i odwiedzającym miasto turystom o jubileuszu. Już mamy sygnały, że symboliczna świetlna oprawa, która uzupełnia program patriotycznych wydarzeń organizowanych w Łodzi, podoba się mieszkańcom - mówi Piotr Kurzawa, menadżer ulicy Piotrkowskiej.

Ciekawe świetlne rozwiązania towarzyszyły już narodowym świętom w różnych częściach kraju. Projekcje w postaci biało-czerwonej flagi sprawdziły się między innymi na budynku Urzędu Miasta w Sosnowcu. Z kolei w Zamościu, który w tym roku po raz drugi zyskał tytuł Świetlnej Stolicy Polski, na elewacji miejskiego ratusza barwy narodowe pojawiały się już podczas obchodów święta 11 listopada czy świąt majowych.

- Pokazy świetlne w miejskiej przestrzeni w efektowny sposób podkreślają uroczystą atmosferę i wprowadzają patriotyczny nastrój. Są też elementem promocji miasta i sposobem na obecność w mediach społecznościowych - mówi Marek Gajewski, rzecznik prasowy prezydenta Zamościa.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.