PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina walczy z barszczem Sosnowskiego w Dolinie Rospudy

  • aw/PAP    8 sierpnia 2017 - 16:45
Gmina walczy z barszczem Sosnowskiego w Dolinie Rospudy
Wójt Raczek ma nadzieję, że uda się wyplenić barszcz znad Doliny Rospudy. (fot.wikipedia.org/Popadius)

Trzy ha barszczu Sosnowskiego wytnie w Dolinie Rospudy gmina Raczki (Podlaskie). Samorząd rozpoczął walkę z tą rośliną, bo jest ona groźna dla zdrowia mieszkańców i turystów, którzy latem przyjeżdżają nad Rospudę.
Jak poinformował wójt gminy Raczki Andrzej Szymulewski, samorząd z powiatem suwalskim wyda w tym roku 20 tys. zł na walkę z barszczem Sosnowskiego. "To niełatwa walka, bo roślina ta szybko się odradza. U nas rośnie na terenach objętych Naturą 2000, więc nie możemy używać tam środków chemicznych" - dodał Szymulewski.

Specjalnie wynajęta w tym celu przez gminę firma ma do końca sierpnia trzy razy skosić ok. 3 ha łąk, gdzie rośnie barszcz. Potem wykonawca ma go zutylizować. Wójt Raczek ma nadzieję, że tą metodą uda się wyplenić barszcz znad Doliny Rospudy.

Gmina ustawiła wcześniej specjalne tablice ostrzegawcze informujące o szkodliwości Barszczu Sosnowskiego. "Nasi mieszkańcy raczej są świadomi, co tutaj rośnie, ale turyści mogą nie wiedzieć, jak jest szkodliwy" - powiedział Szymulewski.

Wójt ma nadzieję, że sposób niszczenia tej inwazyjnej rośliny okaże się skuteczny i będzie można go zastosować w wielu innych polskich gminach.

Czytaj też jak z barszczem Sosnowskiego walczyła Małopolska

Barszcz Sosnowskiego to roślina z rodziny selerowatych, pochodzi z Kaukazu. Do Polski trafił pod koniec lat 50-tych XX wieku jako uprawna roślina pastewna. Z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy zarzucono. Jednak Barszcz zaczął się w szybkim tempie spontanicznie rozprzestrzeniać. Jest to roślina niezwykle trudna do zwalczenia. Sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje zmiany skórne. Powoduje poważne poparzenia. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

Dolina Rospudy jest jednym z najpiękniejszych miejsc północnej Suwalszczyzny. 70-kilometrowa rzeka Rospuda przepływa przez dziewięć jezior. W dolinie występują gatunki ptaków i roślin, którym grozi wyginięcie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.