PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminne projekcje na kilkadziesiąt lat

  • Przegląd prasy/Parkiet    28 czerwca 2010 - 08:01
Gminne projekcje na kilkadziesiąt lat

Pierwszy raz wszystkie samorządy, nawet małe gminy, muszą przygotować szczegółowe wieloletnie prognozy finansowe. Mają na to prawie pięć miesięcy.
Samorządy stają w tym roku pierwszy raz przed nie lada wyzwaniem. Muszą zaplanować przyszłe dochody, wydatki, zarówno bieżące jak i majątkowe, oraz zadłużenie na wiele lat. I to realistycznie. Część dużych miast przygotowywała wieloletnie prognozy finansowe już od dawna, ale na własne potrzeby. Dla małych gmin może to być większy problem. Zmiany wynikają z przyjętych w 2009 r. przepisów wprowadzających nową ustawę o finansach publicznych – informuje „Parkiet”.

Samorządy na ten rok zaplanowały ponad 192 mld zł wydatków i 164 mld zł dochodów. Konieczność sporządzania wieloletnich prognoz ma je zmusić do rozsądniejszego planowania.

Problem polega na tym, na ile lat plany powinny być przygotowywane. Zgodnie z przepisami na tyle, na ile przyjęte są limity wydatków w związku z realizacją przedsięwzięć, takich jak m.in. programy unijne, umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, poręczenia czy umowy na oczyszczanie miasta. Efekt: programy muszą obejmować nawet kilkadziesiąt lat.

W wypadku Krakowa prognoza może dotyczyć nawet 70 lat. Na tyle w ramach PPP podpisano umowę o koncesji na budowę i eksploatacje parkingu. W Katowicach perspektywa prognoz byłaby ponad 30-letnia, w związku z poręczeniem kredytu dla TBS.

Strona samorządowa wystąpiła do resortu finansów z prośbą o zmianę przepisów tak, by wieloletnie prognozy opracowywać na okres cztero-, maksymalnie pięcioletni.

Czasu na przygotowanie wieloletnich prognoz zostało niewiele. Muszą być gotowe nie później niż projekt budżetu na 2011 r. A ten w regionalnej izbie obrachunkowej złożyć trzeba do 15 listopada. Prace przypadną na gorący okres, bo jesienią mają się odbyć wybory samorządowe. Ułatwić życie samorządowcom mają materiały i szablony dokumentów, które Ministerstwo Finansów ma opublikować na początku lipca. W pracach nad nimi udział biorą m.in. przedstawiciele izb obrachunkowych i samorządowcy – podaje „Parkiet”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.