PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy bez fotoradarów: większa brawura kierowców i wzrost ilości wypadków?

 • pt    20 października 2015 - 12:58
Gminy bez fotoradarów: większa brawura kierowców i wzrost ilości wypadków?
Na polskich drogach wziąż jest bardzo niebezpiecznie -fot.youtube.pl

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy o strażach gminnych przynosi negatywne skutki. Brak fotoradarów wykorzystują nieodpowiedzialni kierowcy przez do przybywa wypadków.
Pozostawienie nowelizacji w obecnym kształcie spowoduje jedynie narastanie problemów zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i pracy policji. Po 1 stycznia 2016 roku przejmie ona wiele niezamkniętych spraw od gmin, co grozi sparaliżowaniem jej głównych działań.

W Polsce wciąż istnieje zbyt duże przyzwolenie na przekraczanie dozwolonej prędkości. W tym przypadku najbardziej zagrożeni są piesi – pisze MondayNews.pl. .

W statystykach, pod względem ilość wypadków, gorzej niż Polska wypada tylko Bułgaria, Litwa, Rumunia i Łotwa.

Uchwalona przez Sejm zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych, podpisana przez Prezydenta RP na początku września br., sprawi, że piraci drogowi będą czuć się bezkarni, a ofiar śmiertelnych będzie przybywać - podkreśla portal.

Politycy szukali głosów

- Nowelizacja tej ustawy była efektem przekazów medialnych i trwającą kampanią wyborczą w Polsce. Politycy poszukiwali głosów niezadowolonych wyborców, którzy przekraczali prędkość i płacili mandaty. W ten sposób spełnili oczekiwania tych ludzi, którzy popełniali wykroczenia drogowe - mówi Radosław Januszewski, wójt gminy Kęsowo.

- Media odegrały w tym procesie znaczącą rolę. Skupiły się tylko i wyłącznie na aspekcie finansowym wpływów do budżetu gmin i miast, a nie zauważyły aspektu poprawy bezpieczeństwa na drogach publicznych. Trzeba tutaj dodać, że te pieniądze, które pochodziły z wykroczeń drogowych, były przekazywane na jego poprawę, remonty i przebudowę dróg - dodaje Januszewski.

Po podpisaniu przez prezydenta ustawy gminy nie prowadzą kontroli ruchu drogowego. Koncentrują się na zakończeniu wcześniej wykrytych spraw związanych z przewinieniami czy wypadkami. Straż gminna (miejska) musi zakończyć ich postępowanie do końca bieżącego roku. W związku z tym kierowcy, a w niektórych przypadkach wręcz piraci drogowi, mogą uniknąć odpowiedzialności karnej.

W ustawie zabrakło przepisów przejściowych, które umożliwiłyby kontynuację tych spraw co najmniej do końca 2016 roku.

Jednocześnie brak kontroli radarowych na terenie gmin spowodował znaczny wzrost wypadków, zdaniem MondayNews.pl. kierowcy permanentnie wykorzystują poczucie bezkarności.

Przybywa wypadków

- Bezpieczeństwo znacznie się pogorszyło. Prędkość, z którą przejeżdżają kierowcy przez nasze miejscowości, wzrosła o co najmniej 10 km/h. Zauważamy też wzrost liczby wypadków. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku na terenie naszej gminy jest ich o 200 procent więcej na terenie naszej gminy - ocenia wójt gminy Kęsowo.

Zdaniem portalu MondayNews.pl identyczna sytuacja zauważalna jest również w innych gminach.

- Przez osiem lat nie było ani jednej ofiary śmiertelnej w miejscach, gdzie ta kontrola ruchu drogowego była przeprowadzana. I to są argumenty dla nowej siły politycznej, aby wrócić do tematu w nowym Sejmie po wyborach i poprawić tę ustawę, która jest bublem ustawowym oraz prawnym - podsumowuje wójt Januszewski.

Już teraz, zważywszy na liczbę wypadków na drogach w Polsce, Bank Światowy rekomenduje powołanie silnej instytucji nadzorującej działania państwa dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Tej roli na pewno nie spełnia Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który pomimo posiadania wielu urządzeń rejestrujących, nie jest w stanie w obecnej strukturze przetworzyć wszystkich danych z nich uzyskiwanych. Nasi parlamentarzyści nie powinni pozostać obojętni wobec tego problemu – pisze MondayNews.pl

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • kierowca, 2015-10-22 14:39:32

  Zniknie kura znosząca złote jaja dla samorządów. Wysycha źródło dostarczające gotówki.
 • JG, 2015-10-21 09:35:03

  Do Grzegorz: Proszę zatem sprostować i przedstawić te dane lub napisać, gdzie je można znaleźć.
 • Grzegorz, 2015-10-21 06:25:22

  Zacznijmy od tego, że artykuł nie zawiera wiarygodnych danych na podstawie których została wysnuta teza. Nie wszystko co się efektownie czyta warto przeklejać.