PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy chcą reaktywować wąskotorówkę

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Katowice    16 kwietnia 2011 - 07:41
Gminy chcą reaktywować wąskotorówkę

Co łączy Gliwice, Knurów, Pilchowice i Rudy Raciborskie? Przez te gminy niegdyś przebiegał szlak kolei wąskotorowej. Teraz chcą reaktywować zamknięte dwie dekady temu połączenie.
Odtworzenie 20-kilometrowego odcinka wąskiego toru pomiędzy Gliwicami a Rudami Raciborskimi nabiera kształtów. Przedstawiciele wszystkich gmin, przez które przebiega stary tor, na początek wspólnie przygotują studium, które określi koszty odtworzenia linii. Będzie ono gotowe mniej więcej za trzy miesiące – pisze „Gazeta Wyborcza Katowice:

Samorządy lokalne występują także do Polskich Kolei Państwowych o przejęcie terenów, po których kursowała kolejka. Chodzi o to, by PKP traktowało inwestycję jako całość, a nie każdą gminę osobno. Prace mogą się rozpocząć w 2013 r. Inwestycja być może otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej. W latach 2013-2016 ruszą fundusze na muzealnictwo i skanseny.

Pomysłem odtworzenia kolejki zainteresowane są władze Gliwic. Gdy tylko PKP przekaże miastu tereny wokół stacji Gliwice-Trynek, rozpoczną się tam prace.
Przedstawiciele gmin liczą, że odtworzenie kolejki będzie wielką atrakcją turystyczną nie tylko w regionie –podaje „Gazeta Wyborcza Katowice”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.