PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy mają kłopot z wypłatą świadczeń pielęgnacyjnych

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    9 marca 2010 - 07:35
Gminy mają kłopot z wypłatą świadczeń pielęgnacyjnych

Resort pracy nie przewiduje opracowania wzoru kwestionariusza wywiadu, który by wyjaśnił wątpliwości związane z przyznawaniem świadczenia pielęgnacyjnego.
520 zł miesięcznie świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje od stycznia tego roku bez względu na dochód rodziny osobie, która zrezygnowała z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym jej członkiem. Świadczenia może nawet otrzymać wnuk, ale w razie wątpliwości gmina może przeprowadzić wywiad ze składającym wniosek.

Znowelizowane przepisy nie określają jednak, jak ma wyglądać kwestionariusz takiego wywiadu. Jak odpowiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” resort pracy, jednolity wzór wywiadu nie zostanie przygotowany, bo gminy powinny każdy wypadek traktować indywidualnie.

Niektóre gminy w podobnych sytuacjach będą przyznawać świadczenie, a inne odmawiać, a wtedy będzie trzeba czekać na decyzje samorządowych kolegiów odwoławczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Niutkowski, 2010-03-09 14:05:12

    Ustawa jest jak kodeks Karny,Gospodarczy,Administracyjny.Urzędnicy Gmin jeżeli pieniędzy nie macie to,naruszacie prawo które Was nie interesuje. Z inwalidów robicie sobie kabaret rządowy,dam wam propozycję a mianowicie jak braknie wam pieniędzy na świadczenie pielęgnacyjne to z waszych wypłat osz...uści Taką patologię która jest zatrudniona w Urzędach Gmin do Zakładu Karnego.  rozwiń
  • Marta, 2010-03-09 08:49:40

    Niestety nie każdemu członkowi rodziny taki zasiłek sie należy. Synowi, córce, wnuczkowi TAK, ale juz żonie opiekującej się niepełnosprawnym mężem NIE. A ja pytam dlaczego nie, skoro kobieta zrezygnowała z pracy by zająć się mężem inwalidą I grupy? Ktoś potrafi to wytłumaczyć?