PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy nie uzyskają kontroli nad gospodarką odpadami

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    16 lutego 2010 - 08:39
Gminy nie uzyskają kontroli nad gospodarką odpadami

Tylko 10 proc. pieniędzy z opłat za odbiór śmieci dostaną gminy na zagospodarowanie odpadów. Ministerstwo Środowiska wycofało się z pomysłu, by samorządy miały pełną kontrolę nad odpadami.
Firmy wywożące odpady komunalne nadal będą samodzielnie zawierały umowy o odbiór odpadów z właścicielami nieruchomości. Gminom przekażą 10 proc. opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości. Taki pomysł rozwiązania problemów gospodarki odpadami komunalnymi ma Ministerstwo Środowiska, które przygotowało kolejne założenia do projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zapis ten nie podoba się samorządom. Za pieniądze pozyskane z opłat gminy niewiele będą mogły zrobić w zakresie gospodarowanie odpadami.

„Chybione rozwiązanie, gdyż gmina nawet nie będzie miała możliwości sprawdzenia, ile tak naprawdę pobierają przedsiębiorcy od mieszkańców na jej terenie” – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Bolesław Maksymowicz z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ekologii Miast w Łodzi.

Nowe pomysły oznaczają, że resort środowiska wycofuje się z wcześniejszych planów, według których gminy miały przejąć kontrolę nad odpadami komunalnymi, pobierać opłaty od mieszkańców na swoim terenie, a firmom prywatnym (wyłonionym w przetargach) zlecać transport i zagospodarowanie śmieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • dr REKA, 2010-02-16 16:08:19

    no to nowy minister środowiska zaliczył pierwszą poważną wpzdkę..