PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy z woj. śląskiego pogłębią współpracę z chińskimi firmami?

  • PAP    24 czerwca 2011 - 18:18
Gminy z woj. śląskiego pogłębią współpracę z chińskimi firmami?

- Śląskie i zagłębiowskie samorządy są zainteresowane większą obecnością chińskich firm w regionie - zapewnił Dawid Kostempski, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, który skupia 14 miast regionu.
W piątek kilkuosobowa delegacja 900-tysięcznego chińskiego miasta Tai'an i ponad 5-milionowej prefektury odwiedziła m.in. Zabrze (zabierz głos/oceń prezydent) i Świętochłowice, których Kostempski jest prezydentem (oceń prezydenta ). Chińczycy przyjechali do Polski na zaproszenie firmy Kopex, która w Tai'an ma jedną ze swoich spółek-córek. Grupa Kopex jest producentem i dostawcą wysokiej klasy maszyn i urządzeń oraz nowoczesnych technologii dla górnictwa.

Członkowie delegacji podkreślali, że są zainteresowani dwustronną współpracą. - Macie nad nami przewagę w zakresie ochrony środowiska. W procesie transformacji ograniczyliście mocno negatywny wpływ przemysłu ciężkiego na środowisko. My musimy z tym problemem dopiero się zmierzyć - mówił mer Tai'an Li Hongfeng, zwracając uwagę na przewagę technologiczną polskich producentów urządzeń górniczych.

Czytaj też: Ambasador Chin z wizytą na Śląsku 

Hongfeng zaznaczył, że jako mer ponad 5-milionowej prefektury chętnie widziałby na swoim terenie inwestycje śląskich firm. Zapewnił, że zachęca chińskie spółki do inwestowania w Polsce. Natomiast Kostempski przypomniał, że chińskie firmy są już obecne w należącym do GZM Jaworznie, gdzie zainwestowały w centrum handlu hurtowego.

- Jesteśmy zainteresowani jeszcze większą obecnością chińskich firm w naszym regionie - zadeklarował Kostempski. Pytany, czy wobec kłopotów chińskiej firmy Covec przy budowie autostrady A2 - nie obawia się podobnych problemów, odpowiedział: - Współpraca spółki Kopex z firmami z Tai'an pokazuje, że chiński partner może być wiarygodny.

Szef GZM wskazał na podobieństwa obu regionów: są ważnymi ośrodkami akademickimi i gospodarczymi. W Tai'an, prócz turystyki związanej z bliskością jednej z pięciu świętych gór w Chinach - Tai Shan - silny jest przemysł maszynowy, włókienniczy i górnictwo węgla kamiennego - rocznie na terenie prefektury wydobywa 26 mln ton tego surowca.

Prócz wizyty w Zabrzańskich Zakładach Mechanicznych, które należą do Kopeksu chińska delegacja obejrzała m.in. 15-hektarowy teren inwestycyjny przy Drogowej Trasie Średnicowej w Świętochłowicach. Razem z nim miasto oferuje inwestorom dziewięć przygotowanych do zagospodarowania działek o powierzchni ponad 20 hektarów.

Miasto Tai'an leży we wschodnich Chinach, w prowincji Szantung, u podnóża świętej góry Tai Shan. W ub. roku odwiedziło je 30 mln turystów. Jest nie tylko ośrodkiem przemysłowym i naukowym (na pięciu uczelniach studiuje ponad 100 tys. studentów), ale też ważnym węzłem transportowym m.in. na trasie nowej szybkiej linii kolejowej Pekin - Szanghaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.