PARTNER PORTALU
  • BGK

Godna praca, płaca i emerytura

  • PAP    1 maja 2012 - 19:25

We wtorek w całej Polsce obchodzono Święto Pracy. Podczas pochodów organizowanych przez SLD i OPZZ apelowano m.in. o godną pracę, płacę, emeryturę.
W wielu miastach Polski tegoroczne obchody Święta Pracy ograniczyły się do symbolicznego złożenia kwiatów, ponieważ centralne uroczystości zaplanowano w Warszawie.

W Krakowie działacze SLD złożyli kwiaty pod pomnikiem w Alei Daszyńskiego, pod obeliskiem przy ul. Basztowej oraz na cmentarzu Rakowickim na grobach Ignacego Daszyńskiego oraz Andrzeja Urbańczyka. W Płocku na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem płocczanina, poety Władysława Broniewskiego. W Bydgoszczy przy pomniku Wolności, a w Szczecinie pod pomnikiem Czynu Polaków.

Działacze opolskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) wraz z przedstawicielami Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) województwa opolskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego. Nowy szef opolskiego Sojuszu Piotr Woźniak podkreślił, że to wyraz szacunku lewicy dla ludzi pracy i tych, którzy tego przywileju obecnie nie mają. „Kapitalizm jest dziś na zakręcie” – stwierdził. „Ale lewica już wkrótce wyjdzie na prostą” – zakończył.

Bogusław Tercjak z OPZZ dodał, że w czasach, gdy wielu ludzi pozostaje bez pracy potrzebna jest społeczna solidarność.

Wśród zebranych przed pomnikiem opolan przeważali ludzie w starszym wieku. Wspomnienie pochodów 1-majowych było wśród nich żywe. Stanisław Linder, 86-latek z Opola opowiadał, jak w pochodach uczestniczyli wraz z żoną z ramienia sekcji tenisowej opolskiego klubu Odra. „To dla nas, wtedy młodych, była radość i wyraz szacunku dla ludzi pracy i dla państwa” – powiedział. „Uczestnictwo w pochodach było wyrazem patriotycznego wychowania”.

Szef lubelskiej organizacji SLD Stanisław Kieroński powiedział, że obchodzone od ponad 100 lat Święto Pracy będzie się odradzało, ponieważ obecnie stosunki pracy ulegają barbaryzacji, a dzisiejszy kapitalizm „z jego globalnym wyzyskiem” przypomina ten z XIX wieku.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • gklewski, 2012-05-02 14:55:42

    Hehehe, chyba o godną i szybką śmierć!!!
  • Gwarek, 2012-05-02 10:59:40

    Nie wiem czy to się uda...Początek to czy koniec?