PARTNER PORTALU
  • BGK

Górale obejrzą beatyfikację na Krzeptówkach

  • PAP    26 kwietnia 2011 - 17:29
Górale obejrzą beatyfikację na Krzeptówkach

Podczas beatyfikacji Jana Pawła II górale zgromadzą się przy sanktuarium maryjnym na Krzeptówkach w Zakopanem.
Watykańska uroczystość będzie transmitowana na telebimach.

- Zakopiańskie uroczystości związane z beatyfikacją rozpoczną się 1 maja o godz. 9.30 w Parku Fatimskim na Krzeptówkach od specjalnego widowiska poetycko-muzycznego ku czci Sługi Bożego Jana Pawła II w wykonaniu kapeli góralskiej - powiedziała rzeczniczka zakopiańskiego Urzędu Miasta, Ewa Matuszewska.

O godz. 10 na ustawionym w tym parku telebimie rozpocznie się transmisja watykańskich uroczystości beatyfikacyjnych.

O godzinie 17 w sanktuarium odbędzie się uroczysta msza dziękczynna za dar beatyfikacji, celebrowana przez ks. kardynała Stanisława Nagy'ego. Podczas mszy zostanie poświęcony ołtarz ku czci błogosławionego Jana Pawła II.

W zakopiańskim kościele św. Krzyża w niedzielę odbędzie się koncert zatytułowany "Santo Subito - Jazzmani Janowi Pawłowi II", podczas którego przypomniane zostaną wiersze Karola Wojtyły i zaprezentowane polskie pieśni eucharystyczne w jazzowym brzmieniu w wykonaniu zespołu Marek Bałata Chamber Orchestra.

Zakopiańskie uroczystości zakończą się o godz. 19 w Parku Fatimskim na Krzeptówkach nabożeństwem majowym i koncertem dziękczynnym za beatyfikację Jana Pawła II; wystąpią Witold Zalewski i Mieszany Chór Katedry Wawelskiej pod kierownictwem Andrzeja Korzeniowskiego.

Beatyfikacji będzie towarzyszyć szereg wydarzeń. W sobotę otwarta zostanie plenerowa wystawa fotografii na Krupówkach zatytułowana "Jan Paweł II wśród nas", na której znajdą się m.in. prywatne zdjęcia górali z Ojcem Świętym. Tego samego dnia w zakopiańskim kinie "Sokół" odbędzie się projekcja filmów o Karolu Wojtyle: "Lolek" i "Przyniósł nam światło prawdziwe".

2 maja w schronisku górskim na Polanie Głodówka odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego "Góry, które zrodziły Papieża" w reżyserii Jerzego Kołodziejczyka, zawierającego m.in. wspomnienia ludzi, którzy chodzili z przyszłym papieżem po górach.

8 maja w sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik na zakopiańskiej Olczy odbędzie się uroczyste poświęcenie ołtarza błogosławionego Jana Pawła II, w którym będzie prezentowany krzyż pektoralny papieża.

Górali nie zabraknie również 1 maja w Watykanie. Pielgrzymki na uroczystości beatyfikacyjne organizują liczne parafie z całego Podhala.

W czerwcu 1997 roku na stadionie pod Wielką Krokwią w Zakopanem, podczas pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II spotkał się z góralami, którzy złożyli mu pamiętny hołd Podhala, jako Ojcu Świętemu, Synowi Gór, Największemu z rodu Polaków.

Jan Paweł II odwiedzał Podhale trzykrotnie podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny, w 1979 roku, w 1983 roku i w 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako kardynał. Karol Wojtyła bardzo bywał w Tatrach, jako turysta i narciarz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.