PARTNER PORTALU
  • BGK

Gotyckimi szlakami po Pomorzu Zachodnim

  • PAP    7 sierpnia 2012 - 21:00
Gotyckimi szlakami po Pomorzu Zachodnim

Sześć koncertów polskich i zagranicznych artystów w zabytkowych wnętrzach budowli Pomorza Zachodniego zaplanowano w ramach III Letniego Festiwalu Na Gotyckim Szlaku. We wtorek w Szczecinie zaprezentowano program festiwalu.
Festiwal ma popularyzować miejsca związane z Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego i muzykę sprzed wieków. Każdy z koncertów poprzedzony będzie prelekcjami historycznymi i cyklem wycieczek z przewodnikiem po trasach obejmujących najważniejsze budowle związane z historią miejsc gotyckiego szlaku.

Spotkaniom w ramach festiwalu towarzyszyć będzie publikacja mapy szlaku, uwzględniająca wszystkie historyczne aspekty gotyckich zabytków Szczecina i Pomorza Zachodniego, związanych m.in. z historią zakonów augustianów, cystersów, franciszkanów oraz templariuszy działających na terenach Księstwa Pomorskiego za czasów panowania dynastii Gryfitów.

Pierwsze spotkanie z historią i koncert odbędzie się 18 sierpnia w Kołbaczu. Wystąpi tam zespół Epithalamion - jedyny zespół w Polsce, wykonujący utwory muzyczne na renesansowych fletach poprzecznych. Kwartet wystąpi z sopranistką. W programie koncertu znajdą się renesansowe utwory instrumentalne i transkrypcje utworów wokalnych.

Muzykami występującymi na kolejnych koncertach festiwalowych będą także artyści specjalizujący się w wykonawstwie historycznym: w Stargardzie Szczecińskim wystąpi szkockie trio Celtic Triangle wykorzystujące szkockie dudy, harfę i głos; w Chojnie wystąpi orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, która wykona wczesnoklasyczne utwory; W Trzcińsku-Zdroju wystąpi chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego; w Gryfinie chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprezentuje muzykę sakralną XIX i XX w.

Tegoroczną odsłonę festiwalu zakończy w Szczecinie koncert kapeli dworskiej Consortium Sedinum, która wykona wczesnobarokowe utwory niemieckich, włoskich i polskich kompozytorów.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez szczecińską Fundację Akademia Muzyki Dawnej.

Fundacja, by ułatwić melomanom dotarcie na koncerty, wyczarterowała autobus, który będzie kursować między Szczecinem a miejscowościami, w których odbywać się będą kolejne koncerty festiwalowe. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.