PARTNER PORTALU
  • BGK

Granty, dopłaty do czysznów, lokale - tak Poznań wspierać chce kulturę

  • PAP/MIW    13 lipca 2016 - 14:29
Granty, dopłaty do czysznów, lokale - tak Poznań wspierać chce kulturę

Poznań chce zaprezentować się jako miasto przyjazne ludziom kultury. (fot. : pixabay.com)

• Władze Poznania zapowiadają pomóc dla twórcom i animatorom kultury. 
• Miasto ogłasza konkurs grantowy na rzecz poprawy jakości przestrzeni publicznej, działania z zakresu edukacji kulturalnej oraz wydarzenia artystyczne.
• Konkurs ma być nie tylko wsparciem interesujących działań artystycznych, ale także pomocą dla ich organizatorów w codziennym funkcjonowaniu.
1,4 mln zł na wydarzenia kulturalne, ale także na dopłaty do czynszów i opłat chce dać Poznań twórcom i animatorom kultury. Miasto przekaże też na działania kulturalne na preferencyjnych warunkach 16 lokali w różnych częściach Poznania.

W konkursie grantowym preferowane będą działania na rzecz poprawy jakości przestrzeni publicznej, działania z zakresu edukacji kulturalnej oraz wydarzenia artystyczne.

Wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski powiedział na konferencji prasowej, że konkurs ma być nie tylko wsparciem interesujących działań artystycznych, ale także pomocą dla ich organizatorów w codziennym funkcjonowaniu.

- Dlatego też w kosztorysy projektów konkursowych będzie można wpisać np. opłaty za najem lokali, czy opłaty eksploatacyjne, np. za wodę, prąd czy ogrzewanie. Jest to prawdopodobnie nowość w skali kraju. To także wyjście naprzeciw oczekiwaniom organizacji pozarządowych. W ten sposób zgłaszający się będzie mógł przeznaczyć więcej pieniędzy na działania kulturalne - powiedział wiceprezydent Solarski.

Miasto postanowiło też zadbać o instytucje i osoby działające na rzecz kultury, które borykają się z problemami lokalowymi. W ramach przedsięwzięcia "Lokal dla kultury", Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wytypował 16 lokali użytkowych o powierzchni od kilkunastu do blisko 300 m kw., w różnym stanie technicznym i w różnych częściach Poznania: na Starym Mieście, Grunwaldzie, Jeżycach i Łazarzu.

Umowa z najemcami podpisywana będzie na trzy lata lub na czas nieokreślony; użytkownicy lokali będą mogli liczyć na preferencyjną stawkę czynszu:maksymalnie 3 zł za metr kwadratowy.

- W mieście są puste lokale użytkowe. Skoro nie możemy dobrze ich sprzedać, lepiej jest wynająć je po preferencyjnej cenie, by coś tam się działo; by artysta mógł tam tworzyć, czy organizować zajęcia dla maluchów lub seniorów - powiedział Michał Prymas z ZKZL.

O lokale mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, osoby fizyczne i prawne. Warunkiem jest przedstawienie programu działań kulturalnych, uwzględniającego sposób, w jaki lokal zostanie wykorzystany.

Przedstawiciele władz miasta podkreślili, że w przypadku gdyby lokale były wykorzystywane w sposób odbiegający od programu, ich najemcy będą musieli opuścić zajmowane pomieszczenia.(

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.