PARTNER PORTALU
 • BGK

Gróbarczyk: Światowy Dzień Morza w Szczecinie to będzie dla Polski ogromne wydarzenie

 • PAP/jk    6 sierpnia 2017 - 11:43
Gróbarczyk: Światowy Dzień Morza w Szczecinie to będzie dla Polski ogromne wydarzenie
Szczecin już po raz trzeci - podobnie jak w 2007 i 2013 roku - jest gospodarzem finału The Tall Ships Races. (Fot. Mateusz War./Wikimedia, lic. CC BY-SA 3.0)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Mateusz Morawiecki i m.in. wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński wzięli w sobotę (5 sierpnia) udział w otwarciu finału regat The Tall Ships Races w Szczecinie.
Politycy PiS, w tym także m.in. minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, oglądali uroczystość otwarcia finału regat z pokładu Daru Młodzieży.

• - Dzisiejsza impreza świadczy, że Szczecin ma ogromny potencjał - ocenił minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

• Pytany o Światowy Dzień Morza, który ma odbyć się we wrześniu 2018 r. w Szczecinie szef resortu powiedział, że "będzie to dla Polski ogromne wydarzenie".

Prezes PiS wraz z ministrami dotarli na żaglowiec dwoma łodziami od strony Odry. - Mimo, że pogoda nas nie rozpieszcza, to jest tutaj przepięknie. Nie tylko ze względu na zlot żaglowców i piękny koncert, ale dlatego że widać, że ludzie zaczynają coraz bardziej wierzyć w perspektywę rozwoju województwa zachodniopomorskiego - powiedział dziennikarzom wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Tunel pod Świnoujściem, budowa terminala LNG, S3 do granicy czeskiej, która pozwoli lepiej wykorzystać perspektywy handlowe dla małych i średnich firm, ale także przyciągnięcie wielkich inwestorów jak Zalando pod Szczecinem, które tworzą tysiące miejsc pracy, będziemy budować tutaj pierwszy prom to wszystko składa się na obraz dobrych perspektyw rozwoju gospodarczego regionu - wymienił.

Na pokładzie żaglowca znaleźli się także zachodniopomorscy posłowie PiS Michał Jach oraz Leszek Dobrzyński, a także inni działacze partii. Wśród zaproszonych gości byli prezesi i przedsiębiorcy związani ze szczecińskim przemysłem stoczniowym oraz zachodniopomorscy armatorzy.

- Dzisiejsza impreza świadczy o tym, że Szczecin ma ogromny potencjał. Przede wszystkim ma na to wpływ bliskość Morza Bałtyckiego i odbudowa tutaj gospodarki morskiej. Założyliśmy, że odbudujemy siłę Szczecina i robimy to - zaznaczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Pytany o Światowy Dzień Morza, który ma odbyć się we wrześniu 2018 r. w Szczecinie szef resortu powiedział, że "będzie to dla Polski ogromne wydarzenie". - Chcemy zmyć ze Szczecina tę etykietę mówiącą, że to miasto jest passe i nie ma sensu tu inwestować. Staramy się odwrócić tę tendencję, również organizując tu kulturalne imprezy. Światowy Dzień Morza będzie właśnie takim ważnym wydarzeniem - dodał Gróbarczyk.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak pytany o zabezpieczenie zlotu wielkich żaglowców w Szczecinie powiedział, że to "duże przedsięwzięcie, ale policja jest od tego, aby zapewniać bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom".

- Podwyższyliśmy standardy. Po pierwsze policjanci mają być widziani przez uczestników takich wydarzeń, po drugie mają być pomocni, są do dyspozycji każdego - zaznaczył.

Bezpieczeństwa podczas finału regat pilnuje przeszło 1,5 tys. policjantów i funkcjonariuszy mundurowych. Na terenie imprezy wprowadzono zakaz lotu dronów oraz używania materiałów pirotechnicznych.

Goście obejrzeli uroczystość otwarcia finału regat, a także wysłuchali występu tenora Andrei Bocellego z udziałem muzyków Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz szczecińskiego Chóru Akademii Morskiej.

Szczeciński finał The Tall Ships Races jest największą w 2017 r. imprezą plenerową w Polsce. W ramach zlotu przy nabrzeżu przy Wałach Chrobrego i na Łasztowni zacumowało ok. 100 jednostek, w tym 70 żaglowców, które brały udział w zawodach na Morzu Bałtyckim.

Szczecin już po raz trzeci - podobnie jak w 2007 i 2013 roku - jest gospodarzem finału The Tall Ships Races.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.