PARTNER PORTALU
  • BGK

Gronkiewicz-Waltz: Drugi obieg ratował nas przed propagandą

  • PAP    5 czerwca 2014 - 13:09

- Drugi obieg ratował nas przed propagandą. Wiele osób z książek drugiego obiegu dowiadywało się o prawdziwej historii - powiedziała prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas czwartkowego odsłonięcia Memoriału Wolnego Słowa.
*** AKTUALIZACJA ***

"Książki - wszystkie, prace naukowe - wszystkie, czasopisma, gazety, spektakle teatralne, filmy ale również nekrologi" - wyliczała Hanna Gronkiewicz-Waltz, mówiąc o tym, co poddawane było ingerencji cenzorskiej.

"Bez tej rzeszy artystów, autorów, dziennikarzy, redaktorów, drukarzy, kolporterów nie moglibyśmy od 25 lat cieszyć się wolnością, bo jednak - choć przyjmujemy datę 4 czerwca jako symboliczną datę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce - gdyby nie było przygotowanego gruntu przed kilkudziesięcioma laty, trudno byłoby namówić wszystkich, by głosowali" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

"Ten drugi obieg ratował nas przed propagandą. Wiele osób z książek drugiego obiegu dowiadywało się o prawdziwej historii - w domu nie o niej nie mówiło, w szkole z zasady się nie mówiło. (...) Chciałam podziękować tym, którzy ryzykowali swoją wolność, czasami nawet życie, a stanowili stutysięczną armię podziemnego ruchu wydawniczego. Były osoby bardzo znane, które później stały się posłami, senatorami i redaktorami. Były także osoby, których nazwisk nie znamy a które funkcjonowały w tej, bardzo potrzebnej, machinie drugiego obiegu" - dodała prezydent m. st. Warszawy.

--- WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ---

- Na ul. Mysiej w Warszawie, gdzie pod numerem 5 mieściła się siedziba Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk zwanego cenzurą - rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia Memoriału Wolnego Słowa przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Memoriał Wolnego Słowa ma formę czarnego pasu wykonanego z betonu, który ma symbolizować interwencję cenzora, a jego przerwanie - zwycięstwo wolnego słowa.

Ideą memoriału jest upamiętnienie podziemnego ruchu wydawniczego lat 1976-1989, który - jak zapisano na tablicy informacyjnej umieszczonej obok Memoriału Wolnego Słowa - "walnie przyczynił się do upadku komunizmu".

"Dzięki pracy tysięcy twórców, wydawców, redaktorów, drukarzy, kolporterów i współpracowników w tzw. drugim obiegu wydano ponad 7 tys. książek i broszur, 3 tys. tytułów czasopism, a także około stu kaset audio i wideo. Podziemne gazety rozpowszechniano w nakładach sięgających 100 tys. egzemplarzy, a książki - 20 tys. Z publikacjami drugiego obiegu przynajmniej raz w życiu zetknął się co czwarty mieszkaniec Polski" - czytamy.

Na tablicy umieszczono także cytat: "Wyjątkowym szczęściem tych czasów jest to, że wolno myśleć swobodnie, a to co się myśli - wypowiadać" (Tacyt).

Konkurs na projekt memoriału rozstrzygnięto ponad rok temu. Wybrano projekt trojga młodych architektów Katarzyny Brońskiej, Mikołaja Iwańczuka i Michała Kempińskiego. Autorem głównej bryły jest krakowski artysta Damian Rożynek.

Memoriałowi będą towarzyszyć aplikacje i gry historyczne poświęcone historii drugiego obiegu wydawniczego. Specjalne kody, umieszczone na ławkach pozwolą ściągnąć aplikacje w formie filmów czy gier internetowych.

Memoriał wzniesiono pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Odsłonięcie Memoriału Wolnego Słowa kończy uroczystości obchodów 25-lecia wyborów z 1989 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2014-06-06 01:04:53

    Czytając niejedną książkę Można, przy okazji, Spostrzec, że autora Ponosi duch fantazji.