PARTNER PORTALU
  • BGK

Grunt na medal

  • PAP    25 października 2010 - 14:39

16 działek, po jednej z każdego województwa, zostało uznanych za najlepsze tereny inwestycyjne w Polsce w czwartej edycji konkursu "Grunt na medal". Gminom, na terenie których leżą działki, wręczono w poniedziałek wyróżnienia.
Konkurs jest organizowany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z marszałkami województw. Jak wyjaśniła na gali wręczenia wyróżnień wiceprezes PAIiIZ Bożena Czaja, główną ideą konkursu jest zgromadzenie jak najwięcej atrakcyjnych terenów, które później agencja może rekomendować inwestorom.

Gminy mogły zgłosić do konkursu niezabudowane tereny przeznaczone pod działalność przemysłową, o powierzchni powyżej 2 hektarów i o uregulowanym stanie prawnym. Dodatkowymi atutami były np. dostęp do mediów czy do infrastruktury transportowej.

Do konkursu przystąpiło 158 gmin, które zaproponowały łącznie 242 tereny inwestycyjne. Ostatecznie z 88 propozycji, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu, wybrano 16 działek.

Jak poinformował PAIiIZ, wśród terenów wyróżnionych w poprzednich trzech edycjach konkursu, 26 może się pochwalić nowymi inwestycjami, a pozostałymi inwestorzy są zainteresowani.

Wiceminister gospodarki Rafał Baniak powiedział podczas gali, że konkurs pomaga zainteresować potencjalnych inwestorów działalnością w konkretnej gminie. Dodał, że równie ważne jest zatrzymanie i opieka samorządów nad tymi przedsiębiorcami, którzy już swoją działalność tam prowadzą.

Baniak powiedział, że państwo wspiera przedsiębiorców, m.in przez tworzenie wieloletnich programów, w ramach których przedsiębiorcy otrzymują dotację; pomaga też im w pozyskaniu funduszy unijnych, szczególnie z programu Innowacyjna Gospodarka. Dodał, że równie ważnym narzędziem są specjalne strefy ekonomiczne, w których przedsiębiorstwa korzystają m.in. z ulg i zwolnień podatkowych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.