PARTNER PORTALU
  • BGK

Grunwald w Krakowie

  • PAP    29 czerwca 2010 - 18:00

W lipcu i wrześniu Kraków będzie świętował 600-lecie bitwy pod Grunwaldem. Obchody połączono z dwoma innymi rocznicami: 100-lecia odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego oraz 600-lecia powstania Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.
- Mamy świadomość, że to jest rok szczególny dla polskiej historii, dlatego obowiązkiem Krakowa i jego mieszkańców jest uczczenie tych wydarzeń - poinformował we wtorek dziennikarzy przewodniczący rady programowej obchodów prof. Piotr Franaszek.

Jak podkreślił dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic, krakowskie obchody zostały podzielone na dwie części: lipcową i wrześniową. Ta druga poświęcona będzie przede wszystkim 100. rocznicy odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego, które to wydarzenie w 1910 roku stało się wielką manifestacją patriotyczną z udziałem Polaków ze wszystkich zaborów.

10 lipca wyruszy z Krakowa pod Grunwald symboliczny tabor średniowieczny z aprowizacją dla rycerstwa. Podróż orszaku z Krakowa, przez Warszawę (11 lipca) przybierze formę anonsowanego przez herodów wjazdu średniowiecznych wozów konnych w otoczeniu kupców, igrców, szczudlarzy i grajków. Z wozów rozdawane będą krakowskie obwarzanki.

13 lipca odbędą się wernisaże dwóch wystaw. W siedzibie Muzeum Historii Fotografii otwarta zostanie wystawa "Praojcom na chwałę - braciom na otuchę" prezentująca fotografie dokumentujące wydarzenia jakie miały miejsce w 1910 roku, gdy w Krakowie obchodzono pięćsetną rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem i odsłonięcie pomnika, który wówczas stanął na placu Matejki.

Tego samego dnia w rejonie pl. Matejki i Barbakanu otwarta zostanie plenerowa wystawa fotograficzna pt. "Z dziejów Pomnika Grunwaldzkiego", przedstawiająca historię pomnika Grunwaldzkiego od chwili jego odsłonięcia w 1910 roku po wydarzenia rocznicowe w 2010 roku.

14 lipca po południu pod pomnikiem Grunwaldzkim odbędą się uroczystości, na które zaproszono prezydentów Polski i Litwy.

W tym samym dniu na Zamku Królewskim na Wawelu otwarta zostanie wystawa "Na znak świetnego zwycięstwa". Wicedyrektor Wawelu Jerzy Petrus wyjaśnił, że ekspozycja ma pokazywać "czym pamięć o Grunwaldzie była dla Polaków i ich tożsamości narodowej przez następne wieki".

15 lipca na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu rozpocznie się koncert, podczas którego będzie można wysłuchać prawykonania utworów nagrodzonych przez jury konkursu "Wawel: musica festiva" oraz wykonania "II Symfonii Kopernikowskiej" na sopran i baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.

Od 16 do 25 lipca na Rynku Głównym będzie trwał jarmark z okazji 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Lipcową część obchodów zakończą - 17 lipca - wydarzenia przygotowane przez Bractwo Kurkowe. Rozpoczną się one mszą św. w Bazylice Mariackiej, po której nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Grunwaldzkim i uroczystość odsłonięcia rzeźby parkowej Ignacego J. Paderewskiego w Parku Strzeleckim.

Kolejna część obchodów odbędzie się we wrześniu. 11 września na placu Jana Matejki zorganizowana zostanie uroczystość upamiętniająca 100-lecie odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego. Planowane jest m.in. wykonanie przez chóry Roty. Potem nastąpi uroczysty przemarsz zrekonstruowanych wojsk Władysława Jagiełły ulicą Floriańską na Rynek Główny.

Tam przygotowywane jest historyczne widowisko plenerowe "Triumf rycerstwa polskiego po bitwie pod Grunwaldem" z udziałem m.in. członków Bractwa Kurkowego i innych bractw.

Tego samego dnia przewidywana jest projekcja filmu "Krzyżacy" oraz pobijanie przez mieszkańców Krakowa światowego rekordu w odśpiewaniu piosenki: "Gdybym ci ja miała skrzydełka jak gąska".

Krakowskie obchody zakończą się 24 września. W tym dniu odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa z okazji jubileuszu 600-lecia bitwy pod Grunwaldem i 100-lecia pomnika Grunwaldzkiego. Wieczorem w kościele św. Katarzyny odbędzie się specjalny koncert Capelli Cracoviensis, zamykający obchody grunwaldzkie w Krakowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.