PARTNER PORTALU
  • BGK

Grupy rekonstrukcji zlecą się do Łodzi

  • PAP    13 sierpnia 2010 - 20:25

Ponad 20 grup rekonstrukcyjnych bierze udział w I Zlocie Grup Rekonstrukcji Historycznych "Odyseja Historyczna - Wojna i Pokój", który w piątek rozpoczął się w Kutnie (Łódzkie). Na zlocie pojawili się m.in. Indianie, rycerze oraz żołnierze obu wojen światowych.
Trzydniowy zlot inauguruje festyn historyczny i bazar pamiątek na placu Piłsudskiego w Kutnie. Zaplanowano m.in. prezentacje grup rekonstrukcyjnych i sprzętu, a także pokaz tańca Indian i walk Wikingów.

- Celem naszego zlotu jest przede wszystkim edukacja. Chcemy też pokazać, że to nie są tylko inscenizacje, rekonstrukcje bitew, ale także życie codzienne. Każdy będzie mógł przymierzyć zbroję, napiąć łuk, poczołgać się w błocie. Będzie to taka namacalna lekcja historii - powiedział organizator zlotu, Cezary Walczak ze Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37.

Według organizatorów, w zlocie biorą udział grupy rekonstrukcyjne z różnych epok, m.in. Indianie, rzymscy legioniści, grupa odtwarzająca średniowieczne ziołolecznictwo, XVII-wieczna artyleria najemna z armatami prochowymi oraz grupy rekonstrukcji historycznych z okresu I i II wojny światowej, m.in. grupa "1. Polska Samodzielna Brygada Spadochronowa" czy "Żelazny Orzeł".

- Nasza impreza ma także umożliwić różnym grupom wymianę doświadczeń. Ludzie, którzy odtwarzają np. żołnierzy z II wojny światowej, na swoich imprezach nie mają do czynienia ze średniowieczem i nie mogą np. postrzelać z łuku - zaznaczył Walczak.

Terenem zlotu jest park Leszczynek. Tam przez cały weekend odbywać się będą prezentacje grup rekonstrukcyjnych, bazar historyczny i giełda staroci. Na wystawie techniki wojskowej zobaczyć będzie można zabytkowe motocykle i samochody, m.in. niemiecki transporter opancerzony typu Sdkfz 251 "ROSI". Będzie można także postrzelać z broni pneumatycznej, sprawdzić swoje umiejętności w parku linowym. Zaplanowano również koncerty i projekcje w kinie zlotowym.

W niedzielę uczestnicy zlotu wezmą udział w przemarszu przez centrum miasta w ramach kutnowskich obchodów 90. rocznicy bitwy warszawskiej i Święta Wojska Polskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.