PARTNER PORTALU
  • BGK

GUS, turystyka: Te województwa odwiedzano najchętniej w 2015 roku

  • MN    7 czerwca 2016 - 17:03
GUS, turystyka: Te województwa odwiedzano najchętniej w 2015 roku
Na Pomorzu nie brakuje turystów, ale jest stosunkowo niewiele hoteli w porównaniu z obiektami noclegowymi ogółem (fot. wikipedia.org)

• W 2015 roku Polskę zwiedzało prawie 27 mln turystów, z czego prawie 6 mln było z zagranicy.
• Najchętniej wybieranymi miejscami do nocowania były hotele. Te znajdziemy na każdym kroku w woj. łódzkim i na Mazowszu.
• Najchętniej odwiedzający nas turyści zagraniczni to Niemcy. Na drugim miejscu są Anglicy.
Które województwa przeżywają największe oblężenie w sezonie? Turyści z jakich krajów odwiedzają nas najchętniej? Te i inne dane przedstawia raport Głównego Urzędu Statystycznego za 2015 rok.

Według danych GUS, w zeszłym roku w Polsce było 26,9 mln turystów, którzy korzystali z turystycznych obiektów noclegowych (wśród nich prawie 5,7 mln turystów zagranicznych).

Najwięcej turystów odwiedzało woj. mazowieckie, pomorskie, zachodniopomorskie, i dolnośląskie, a także małopolskie w połączeniu ze Słowacją. Natomiast turyści zagraniczni najchętniej odwiedzali woj. mazowieckie, podlaskie, małopolskie i lubelskie.

Najczęściej wybieranymi obiektami noclegowymi były hotele – 74,2 proc. Z kolei najmniej osób nocowało w motelach (0,3 proc.) i pensjonatach (0,8 proc.).

Spośród 5,69 miliona turystów zagranicznych, najwięcej stanowili Niemcy – 26 proc. Na drugim miejscu znaleźli się Anglicy – 7 proc. Ponadto odwiedzali nas Ukraińcy (5 proc.), Białorusini, Rosjanie, Duńczycy, Amerykanie, Francuzi, Włosi (po 4 proc.). Natomiast po 3 proc. odwiedzających stanowią mieszkańcy Hiszpanii, Szwecji i Izraela.

Jeśli chodzi o liczbę hoteli (w zestawieniu do liczby obiektów noclegowych ogółem), w statystykach znów przoduje woj. mazowieckie (486 hoteli), ale także łódzkie (352). W tych województwach udział obiektów hotelowych w obiektach noclegowych wynosi pomiędzy 55-64 proc.

Dużą bazą noclegową w stosunku do wszystkich obiektów noclegowych mogą się pochwalić także województwa: wielkopolskie (701), opolskie (168), śląskie (633) i świętokrzyskie (246). Tam udział wynosi od 46 do 55 proc.

Z kolei zaskakująco słabo wypadają województwa: zachodniopomorskie (1299 hoteli) i pomorskie (1512). Choć liczba hoteli jest najwyższa, ich udział we wszystkich obiektach noclegowych wynosi jedynie 19-28 proc.

Według wyliczeń GUS w całej Polsce najwięcej mamy obiektów hotelowych. Na drugim miejscu znalazły się pokoje gościnne i kwatery prywatne. Ośrodki wczasowe zajęły trzecie miejsce, a czwarte – tzw. inne obiekty hotelowe. Pensjonaty znalazły się dopiero na ósmej pozycji, a zakłady uzdrowiskowe – na dziesiątej. Hostele i motele zajmują kolejno pozycje 13. i 14. Na końcu listy plasują się schroniska młodzieżowe i domy pracy twórczej.

Nieco inaczej prezentują się za to statystyki dotyczące stopnia wykorzystania miejsc noclegowych w powyższych obiektach. I tak największe obłożenie znajdziemy w zakładach uzdrowiskowych (blisko 80 proc.). Na drugim miejscu są hostele (prawie 50 proc.), a na trzecim – ośrodki kolonijne (nieco ponad 40 proc.). Hotele są na czwartym miejscu (prawie 40 proc.).

Większość danych w raporcie GUS pochodzi z końca lipca 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • Eurydyka, 2016-06-07 22:33:00

    Jak mozna pisać takie bzdury ?