PARTNER PORTALU
  • BGK

Gwiazdy pop na rocznicy Sierpnia 80

  • PAP    13 sierpnia 2010 - 19:10

Wokalistki Macy Gray z USA i Marianne Faithfull z Wielkiej Brytanii wezmą udział w uroczystościach organizowanych w Gdańsku w związku z obchodami 30. rocznicy Sierpnia 1980 roku - poinformował dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, dominikanin o. Maciej Zięba.
Zaznaczył, że decydując się na uczczenie 30-lecia jednego z najważniejszych ruchów społecznych w historii świata - Solidarności - gwiazdy zrzekły się honorarium.

Jak zapowiedział o. Zięba, w rocznicowych uroczystościach w Stoczni Gdańskiej Młode Miasto - które odbędą się ostatniego dnia sierpnia - wezmą też udział m.in. aktorzy Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz. W Gdańsku publiczność zobaczy również przygotowane przez Francuzów pokazy pirotechniczne i świetlne - "Akrobacje Ognistych Aniołów" i kilometrowy półokrąg ze sztucznych ogni.

Uroczystości będą organizowane również w stolicy - na początku września, w wielkiej hali na terenie Huty ArcelorMittal Warszawa. Wówczas zaprezentowany zostanie m.in. film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Wajdy o wydarzeniach Sierpnia 1980.

Program uroczystości w obu miastach przedstawiono na piątkowej konferencji prasowej w siedzibie PAP w Warszawie, zorganizowanej przez Europejskie Centrum Solidarności (ECS). Oprócz o. Zięby, w konferencji wzięli udział artyści zaangażowani w obchody - reżyser Andrzej Wajda i kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc.

Ojciec Zięba nazwał rocznicowe uroczystości "wyrazem hołdu dla tych, którzy oddali swoje życie za wolność naszej Ojczyzny".- Jest to też wyraz radości z odniesienia największego, w sposób bezkrwawy zmieniającego losy świata, polskiego zwycięstwa. Po trzecie wreszcie, jest to symbol naszego zjednoczenia z ludźmi, których prawa nadal są łamane przez różnorakie reżimy - zaznaczył o. Zięba.

Zaapelował do Polaków, by od 14 do 31 sierpnia nosili wpięte w ubrania znaczki Solidarności. "Poszukajmy w naszych domach pamiątkowych znaczków z czasów Solidarności i załóżmy je, by pokazać, że jesteśmy dumni z dziedzictwa tego wspaniałego ruchu i solidaryzujemy się z ludźmi prześladowanymi" - prosił dominikanin.

- Lech Wałęsa, pierwszy przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (...), wspiera nasz pomysł i również zachęca do noszenia znaczka - podkreślił o. Zięba.

W akcję "Znaczek" zaangażowali się polscy artyści i dziennikarze. Od 14 sierpnia - czyli od dnia upamiętniającego rozpoczęcie strajków w Stoczni Gdańskiej - do 31 sierpnia przypięty znaczek Solidarności nosili będą m.in.: Piotr Adamczyk, Borys Szyc, Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr i Krzysztof Ziemiec.

Uroczystości w ramach obchodów 30. rocznicy Sierpnia 1980 roku odbędą się w Gdańsku 31 sierpnia. W Stoczni Gdańskiej Młode Miasto zaprezentowane zostanie duże widowisko plenerowe, którego twórcą będzie amerykański artysta Robert Wilson.

Widowisko potrwa dwie godziny, będzie zatytułowane "Solidarność. Twój anioł Wolność ma na imię". Złożą się na nie prolog oraz kilka kolejnych aktów, których tematy przewodnie to m.in.: "walka", "pokój", "wolność". Każdemu z aktów Wilson przypisał symboliczne dla historii Solidarności postaci-klucze: "walkę" i "sens męczeństwa" symbolizować będzie ks. Jerzy Popiełuszko, "kobiety Solidarności" - Anna Walentynowicz, "pokój" i "uniwersalizm polskiego doświadczenia" - papież Jan Paweł II, a "wybicie się na wolność" - Lech Wałęsa.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.