PARTNER PORTALU
  • BGK

Halny opóźnił otwarcie Szczyrk Mountain Resort

  • PAP/PSZ    14 grudnia 2017 - 15:14
Halny opóźnił otwarcie Szczyrk Mountain Resort
Szczyrk ma powrócić do świetności jako ośrodek sportów zimowych. (fot. Shutterstoc.com)

Wiatr halny i związane z nim ocieplenie zniweczyły plany otwarcia po modernizacji największego w Polsce ośrodka narciarskiego Szczyrk Mountain Resort. Ośrodek miał zostać uruchomiony 15 grudnia.
W uroczystości mieli wziąć udział prezydenci: Polski - Andrzej Duda i Słowacji - Andrej Kiska. Już w środę odwołali przyjazd.

"Wiatr i dodatnie temperatury zabrały nam w ostatnich dniach bardzo dużą ilość śniegu z naśnieżonych już tras. Niskie temperatury powodują, że możemy znów naśnieżać. Maszyny są w ruchu (…) w dzień i w nocy. Wszyscy robimy co w naszej mocy, aby udostępnić trasy tak (…) szybko, jak na to natura pozwala. Ze względu na obecną sytuację naśnieżamy główne trasy. (...) Jeśli to się uda - ośrodek będzie dostępny w ograniczonym stopniu" - podał ośrodek na swoim profilu facebookowym.

Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy stwierdził 14 grudnia w lokalnym Radiu Bielsko, że najstarsi mieszkańcy nie pamiętają tak silnego halnego. "Na Jaworzynie zanotowano 153 km na godz. To ogromny wiatr. Jest dużo połamanych drzew, także przy trasach. Ośrodki narciarskie nagromadziły dużo śniegu, ale ten ciepły wiatr sporo go zabrał. Wszystko to utrudnia przygotowanie tras i zapewnienie bezpieczeństwa na nich" - powiedział.

Szczyrkowski ośrodek nie podał na razie kolejnej daty otwarcia. Jeśli pogoda pozwoli, mogłoby się to stać w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj także: Szlak Zabytków Techniki zimą tańszy

Słowacka spółka Tatry Mountain Resort (TMR) kupiła w 2014 r. chylący się ku upadkowi Szczyrkowski Ośrodek Narciarski. To jeden z największych kompleksów w Polsce. Łączna długość tras wynosi 22 km. Przed słowackimi inwestycjami posiadał 13 wysłużonych wyciągów.

TMR zainwestował już w Szczyrk Mountains Resort ponad 120 mln zł. Powstała m.in. 10-osobowa kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską. Wybudowano też dwie nowe 6-osobowe "kanapy" z podgrzewanymi siedzeniami i osłonami przed wiatrem. Ich stacje początkowe znajdują się na Solisku, a górne - na Hali Skrzyczeńskiej i Wierchu Pośrednim. Nowymi kolejkami na górę wyjedzie w ciągu godziny 12 tys. osób.

Słowacy wybudowali też system naśnieżania oparty o zbiornik wodny o pojemności do 100 tys. metrów sześciennych. Przy nim powstała pompownia o wydajności do 1,5 tys. metrów sześciennych na godzinę. Dzięki temu ośrodek jest w stanie naśnieżyć główne trasy, które znajdują się przy nowych kolejach, w ciągu pięciu dni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.