PARTNER PORTALU
  • BGK

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zgadza się na manifestację pod Teatrem Powszechnym

  • MIW    23 maja 2017 - 21:00
Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zgadza się na manifestację pod Teatrem Powszechnym
Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zgodziła się na manifestację przeciwko spektaklowi "Klątwa" (fot. twitter.com)

Władze stolicy formalnie zakazały planowanej na koniec maja manifestacji przeciwko wystawianej w Teatrze Powszechnym „Klątwie”. W proteście tym miało brać udział ok. 2000 osób. Zdaniem przeciwników spektaklu obraża on uczucia religijne.
Jak donosi RMF, urzędnicy uznali, że mający trwać przez kilka dni (od 27 maja do 1 czerwca) protest doprowadziłby do zablokowania Teatru Powszechnego. Przypomnieli, że gdy na początku maja przeciwnicy spektaklu, wśród których znajdowali się członkowie ONR, usiłowali zablokować Teatr, doszło do odpalenia rac i rzucania ich na elewacje budynku, a także ataków na widzów, którzy zmierzali na spektakl.

W swej decyzji prezydent Warszawy wskazuje na art. 57 Konstytucji, który mówi, że warunkiem koniecznym dopuszczalności korzystania z wolności zgromadzeń jest ich pokojowy charakter.

- Oznacza to, że zgromadzenie nie może być organizowane w celu nawoływania do nienawiści, wzywania do stosowania przemocy wobec określonych grup czy też wywoływania zamieszek. Podobnie uczestnicy zgromadzenia powinni powstrzymywać się od wszelkich działań, które pozbawiałyby zgromadzenie pokojowego charakteru czy powodowałyby naruszenie przepisów karnych. W przeciwnym razie zgromadzenie takie będzie miało charakter nielegalny i jako takie nie będzie podlegało ochronie prawnej – pisze Hanna Gronkiewicz-Waltz i stwierdza, że zorganizowanie zgromadzenia w formie wskazanej w zawiadomieniu wyczerpywałoby „znamiona czynu zabronionego określonego w art. 90 Kodeksu wykroczeń”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.