PARTNER PORTALU
  • BGK

Harcerze opanowali Łódź

  • PAP    2 czerwca 2012 - 15:25

Gra miejska "Harcerska Łódź" oraz wystawa na ulicy Piotrkowskiej dokumentująca historię i teraźniejszość harcerstwa - to sobotnie wydarzenia w ramach obchodów 100-lecia łódzkiego harcerstwa, organizowanych przez Chorągiew Łódzką ZHP.
W ramach gry miejskiej ok. 100 harcerzy podzielonych na 25 patroli odwiedziło miejsca związane z historią łódzkiego harcerstwa.

Jak poinformował rzecznik prasowy łódzkiego ZHP Tomasz Jachimek, uczestnicy gry odwiedzili m.in. dawną siedzibę komendy przy ul. Legionów, gdzie obecnie jest prywatne mieszkanie, czy Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie mieli za zadanie odnaleźć ukryte wspomnienia harcerzy, świadków historycznych wydarzeń.

Na ulicy Piotrkowskiej otwarto też wystawę "Chorągiew Łódzka ZHP - od zarzewiackich skautów do harcerstwa w XXI wieku".

"Ekspozycja łączy zdjęcia archiwalne z tymi dokumentującymi współczesne harcerstwo. Postanowiliśmy umieścić wystawę w przestrzeni miejskiej, aby była bardziej dostępna dla każdego" - zaznaczył Jachimek. Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca.

Sobotnie wydarzenia są elementami projektu "Harcerskie dekady. 100 lat harcerstwa w Łódzkiem" współfinansowanego przez Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Chorągiew Łódzka ZHP liczy obecnie mniej więcej 8 tys. harcerzy; w samej Łodzi - ok. 2 tys.

Polskie harcerstwo jubileusz stulecia obchodziło dwa lata temu. Od 1910 r. harcerstwo - wzorowane na skautingu - rozwijało się głównie na terenie zaboru austriackiego. Trudniej było w zaborze rosyjskim, w którym był region łódzki, gdzie nie było swobody zrzeszania się, a działania młodzieży musiały odbywać się w konspiracji.

W Łodzi do pierwszych patroli skautowych wstępowali przede wszystkim członkowie i członkinie niepodległościowej organizacji "Zarzewie". Z tego kręgu wywodził się pierwszy komendant skautów łódzkich Konstanty Zachert, który wiosną 1912 r. zorganizował pierwszy w Łodzi kilkudniowy kurs instruktorski.

Na jego zakończenie, w maju 1912 roku, w prywatnej szkole należącej do rodziców jednego z uczestników kursu odbył się egzamin i przyrzeczenie skautowe. To wydarzenie traktowane jest jako symboliczny początek łódzkiego harcerstwa.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.